W KGHM Polsk Miedź zakończono zgłębianie kluczowego dla przyszłości KGHM szybu GG-1. To najgłębsza tego rodzaju budowla górnicza w Polsce, a zarazem w Europie. Liczy 1342,2 m.
Inwestycja związana jest z obszarem górniczym „Głogów Głęboki – Przemysłowy”, który obejmuje swoimi granicami część zasobów rudy miedzi rozpoznanych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku w kategorii rozpoznania C-1 i C-2, zawartych we wcześniejszych dokumentacjach złożowych „Retków - Ścinawa”, „Głogów” i „Bytom Odrzański”.
Wydzielenie obszaru „Głogów Głęboki – Przemysłowy” poprzedzone zostało szczegółową analizą techniczno-ekonomiczną, która pozwoliła uznać wydzielone zasoby rudy miedzi z tego złoża jako spełniające kryteria przemysłowości.
Pierwsze wejście wyrobiskami przygotowawczo-rozpoznawczymi na obszar górniczy GG-P nastąpiło w czerwcu 2005 r. i zostało wykonanie przez załogę ZG Rudna.
W ramach realizowanych prac udostępniających na obszarze „Głogów Głęboki – Przemysłowy”, prócz zgłębienia szybu GG-1, zaplanowano również rozbudowę centralnej klimatyzacji oraz budowę podstawowych wyrobisk górniczych i ich wyposażenia.
Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln ton, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40 proc., co stanowi około 1/4 zasobów miedzi i około 1/3 zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Do udostępnienia i eksploatacji złoża wykorzystuje się infrastrukturę techniczną kopalni Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Maksymalna głębokość zalegania złoża sięga aż 1385 m.
Szyb zaczęto pogłębiać 11 lat temu. Obecnie generalny wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa prowadzi prace wykończeniowe. Jak podano, szyb GG-1 będzie szybem wdechowym, służącym do transportu materiałów i ludzi, a na powierzchni zostanie zabudowana stacja klimatyzacyjna i komora pomp głównego odwadniania na podszybiu. Szyb został wyposażony w kaskadowy system odwodnienia mający chronić go przed zalaniem. Ostatni taki system, oczywiście nie tak nowoczesny, budowano w szybie SG-2 ponad dwadzieścia lat wcześniej.
Inwestycja pozwoli KGHM na utrzymanie zaplanowanego poziomu wydobycia rudy ze złóż krajowych przez następne 20-30 lat.
Warto wiedzieć, że najgłębsze kopalnie ma świecie działają w Republice Południowej Afryki. Liderem w tym względzie jest kopalnia złota Mponeng, która przekroczyła głębokość 4 km. Górnicy pracują tam na poziomach od 2400 do 4000 m. Z racji pokaźnych zasobów szacuje się, że Mponeng będzie jeszcze pogłębiana. W Polsce szyb VI kopalni Budryk pogłębiono do 1320 m.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
3 lata na przygotowanie do głębienia, 9 lat głębienie, 2 lata na prace wykończeniowe. Szału nie ma. Trochę daleko do Europy i Świata.
Z tą Europą byłbym ostrożny....