- Przewody elektryczne z użyciem stopów miedzi i srebra testowane są w Zagłębiu Miedziowym. Innowacyjne rozwiązanie ma zmniejszyć przesyłowe straty energii elektrycznej. Projekt realizowany jest przez KGHM oraz konsorcjum AGH, Tele-Fonika Kable i Ł-IMN.
Jak poinformował we wtorek w komunikacie KGHM, niskostratne przewody elektroenergetyczne, z użyciem stopów miedzi i srebra, zostały zawieszone w linii relacji Polkowice-Rudna Zachodnia. Sprawdzane są ich parametry wytrzymałościowe oraz rzeczywiste podwyższenie obciążalności prądowej. Straty przesyłu energii elektrycznej na doświadczalnym odcinku linii są ok. 20 proc. niższe - podano.
Jak wskazano, większość napowietrznych linii energetycznych w Polsce to przewody stalowo-aluminiowe z rdzeniami, które nie przewodzą lub słabo przewodzą energię elektryczną. Tymczasem miedź ma wysoką przewodność. Na tym opiera się projekt, dzięki któremu udało się wyprodukować rdzenie do przewodów elektrycznych na bazie stopów miedzi i srebra, które charakteryzują się następującymi zaletami: wysoką wytrzymałością, wysoką przewodnością, wysoką temperaturą roboczą, wysoką obciążalnością prądową, niskimi stratami przesyłu energii elektrycznej - zaznaczono w informacji prasowej.
Nowe przewody elektryczne testowane w Zagłębiu Miedziowym w przyszłości mogą być wykorzystywane przy modernizacji sieci elektroenergetycznych.
Sieć Polkowice-Rudna Zachodnia, na której zastosowano 300 metrów przewodów z użyciem stopów srebra i miedzi, zasila obiekty KGHM. Badania potrwają co najmniej rok. Zaznaczono, że realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania spółki Tauron.
W komunikacie wskazano ponadto, że zarówno koncepcja, jak i zastosowane materiały są w tym przypadku wyjątkowe - takich przewodów na rynku jeszcze nie ma. Technologia produkcji oraz konstrukcje przewodów zostały poddane ochronie patentowej w kraju i za granicą - podkreślono.
Projekt to wspólne przedsięwzięcie KGHM i konsorcjum AGH, Tele-Foniki Kable i Łukasiewicz-Instytutu Metali Nieżelaznych. Współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu CuBR.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.