Eksploatowane od niemal siedemdziesięciu lat złoże ropno-gazowe Osobnica ma szanse na kontynuację wydobycie. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie stwierdził brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla dalszego wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego z części tego złoża. Tym samy Polski Koncern Naftowy Orlen uzyskał niezbędny dokument potrzebny do złożenia wniosku o przedłużenie koncesji wydobywczej. Jej termin upływa bowiem 10 grudnia 2022 r.
Złoża Osobnica zajmuje 168 hektarów. Znajduje się w gminach Dębowiec i Jasło w województwie podkarpackim. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego wydobycie rozpoczęto tam w 1953 r., natomiast według danych inwestora - w 1954 r. Obecnie złoże udostępnione jest poprzez 77 otworów, z których 72 wykorzystywane są do prowadzenia eksploatacji.
Złoże zostało 10 listopada 1993 r. objęte obszarem górniczym o nazwie Osobnica-2, utworzonym decyzją ninistra ochrony środowiska zasobów naturalnych i leśnictwa. Wydobycie prowadzi Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Osobnica. W 2021 r. wydobyto 1850 t ropy w kat. A+B oraz 0,47 tys. ton ropy w kat. C. Łącznie gazu ziemnego, w tym tego towarzyszącego ropie, wydobyto w 2021 r. około 610 tys. m sześc.
Wniosek w sprawie złoża Osobnica złożony został jeszcze przez PGNiG przed włączeniem spółki w struktury PKN Orlen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.