Wysokie koszty i spodziewany mały pożytek skłoniły Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu do rezygnacji z planów zakratowania sztolni w Złotym Jarze. Sztolnia ta znajduje się w nieczynnym kamieniołomie łupku krystalicznego w Złotym Stoku w Górach Złotych.
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu zrezygnowała z realizacji zadania polegającego na zabezpieczeniu Sztolni w Kamieniołomie ze względu na jej niewielkie rozmiary, zimowanie pojedynczych nietoperzy oraz wysokie koszty jakie byłyby konieczne w celu wykonania zabezpieczenia tego obiektu. Według kosztorysu to 110 545, 53 zł - informuje Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu,
Wrocławski RDOŚ przez kilka lat przymierzał się do zakratowania tego wyrobiska. Przez pewien czas przeszkodą był brak środków finansowych. Dwukrotnie, w 2015 i w 2018 r. bezskutecznie wnioskowano o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Dopiero następny wniosek do NFOŚiGW spotkał się pod koniec 2019 r. z akceptacją. I gdy już zapewniono sobie finansowanie, w 2022 r. zapadła decyzja o odstąpieniu od zakratowania.
Sztolnia w Kamieniołomie znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 noszącego nazwę Kopalnie w Złotym Stoku PLH020007. Umiejscowiona jest na działce ewidencyjnej nr 867 w obrębie Złoty Stok. Kamieniołom łupków w Złotym Jarze, w którym mieści się sztolnia, zaczął powstawać od 1959 r. nakładem sąsiednich zakładów arsenowych. Zakłady te prowadziły wówczas kopalnię rud arsenu i złota oraz hutę arsenu w Złotym Stoku. W 1960 r. podjęto drążenie dwóch sztolni rozpoznawczych.
Eksploatacja w kamieniołomie w Złotym Jarze ustała przed końcem XX w.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.