Jako że kopalnie, które trafiły do Polskiej Grupy Górniczej, należały wcześniej do czterech różnych spółek, to w poszczególnych zakładach obowiązują dziś różne systemu wynagradzania. Obecnie trwają prace, które mają na celu ujednolicenie systemu płac. Powinny zakończyć się do końca roku.
Powrót do prac nad jednolitym systemem wynagradzania miał miejsce w pierwszym kwartale br. Wtedy lutym w podpisanym porozumieniu płacowym znalazł się również zapis o tym, że nowy wspólny regulamin wynagradzania dla wszystkich zakładów PGG oraz układ zbiorowy pracy zgodnie z lutowym porozumieniem mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.
Czy tak się rzeczywiście stanie, tego nie wiadomo, ale prace nad jego stworzeniem przez cały czas trwają. O postępach prac na łamach wydawanego przez Związek Zawodowy Górników w Polsce dwutygodnika „Górnik” mówi Antoni Skutnik, wiceprzewodniczący ZZGwP w KWK Mysłowice-Wesoła, będący członkiem zespołu roboczego zajmującego się stworzeniem nowego jednolitego systemu wynagradzania.
- Po zakończeniu naszych technicznych prac przyjęte zasady będą akceptować lub nie centrale związkowe – zaznacza Skutnik.
- Za nami są już ustalenia dotyczące określenia tabeli wskaźników, według których będzie wyliczana podstawa wynagrodzenia dla poszczególnych stanowisk pracy. Aktualnie zajmujemy się regulaminem premiowania i po uwagach jednego ze związków prowadzimy dalsze prace nad jego systemem. Kolejnym punktem analiz będą prawdopodobnie stawki osobistego zaszeregowania i dodatki – dodaje związkowiec.
Jak wskazywali jeszcze w pierwszej połowie roku przedstawiciele strony społecznej, żeby stworzyć jeden wspólny regulamin wynagradzania, w niektórych przypadkach wynagrodzenia trzeba będzie podnieść, tak, żeby wyrównać płace na tych samych stanowiskach. To będzie oznaczało konieczność poniesienia przez pracodawcę dodatków kosztów związanych ze zmianą. Wg przekazanych wtedy informacji roczny koszt ujednolicenia wynagrodzeń miał wynosić ok. 160-180 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Najwyższy czas kiedy pgg przejelo khw? 6 lat temu mało mają informatyków?a stawki nie powinny zależeć od wykształcenia tylko od wydajności
Kto pisze takie artykóły same literówki..., 10 lat temu wywalili by takiego za nieprofesjonalizm... I taki ktoś śmie się nazywać dziennikarzem. Boże chroń nas przed młodym pokoleniem - dziadostwo
Stawki powinne być uzależnione od posiadanego wykształcenia ,kwalifikacji ,ukończonych kursów itd tak jak w innych przedsiębiorstwach a niej jak dotychczas od kolesiostwa.
Ty mysiu pysiu
Co z kopalniami wychodzącymi z tauron wydobycie?
Kto za to będzie płacił jak węgiel będzie po mniej niż 100$, a będzie