Jastrzębska Spółka Węglowa była partnerem debaty, która odbyła się w ramach Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej – poinformowały służby prasowe JSW. Gospodarzem spotkania, które odbyło się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, był wiceprezes ds. ekonomicznych Robert Ostrowski, który podkreślał, że przeprowadzenie zielonej transformacji bez finansowego wsparcia dla węgla koksowego jest wręcz niemożliwe. W spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 8 listopada, uczestniczyli ekonomiści, eksperci i przedsiębiorcy.
– Mamy plany rozwojowe, które potrzebują stabilnego finansowania. Bez zewnętrznego wsparcia w formie kredytów, pożyczek czy obligacji nasze plany zielonej transformacji nie będą miały miejsca – przekonywał wiceprezes Ostrowski, cytowany w komunikacie prasowym.
- Odkąd jesteśmy spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, przebijamy się do świadomości zarządów banków. W Polsce jest nam łatwiej, jednak jeśli centrale banków znajdują się za granicą, hasło „węgiel”, bez względu na to, o jaki węgiel chodzi, od razu spotyka się z negatywnym odbiorem i decyzją: „Nie finansujemy” – zwrócił uwagę wiceprezes ds. ekonomicznych.
Eksperci także przyznali, że główny produkt JSW, czyli węgiel koksowy, jest często nie do końca prawidłowo postrzegany.
– Węgiel energetyczny i węgiel koksowy to nie są zastępujące się surowce. Inny jest łańcuch wartości i inne przeznaczenie. Węgiel energetyczny będzie wypierany przez OZE, węgiel koksowy, poprzez różne formy wykorzystania go do produkcji stali, pozostanie z nami – wyjaśniał Ostrowski.
Dodał, że JSW powinna mieć wsparcie rynku kapitałowego, bo jest przecież największym w UE producentem tego niezbędnego do zielonej transformacji surowca.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił w czasie debaty, że finansowanie węgla koksowego, zarówno przez polskie, jak i zagraniczne banki, nie jest zagrożone.
– Z chwilą, kiedy węgiel koksowy znalazł się na liście surowców krytycznych UE, to pozostaje tylko kwestia doprowadzenia do finału uzgodnień i wydania odpowiednich aktów prawnych – stwierdził Pietraszkiewicz.
Wskazał także, że za JSW przemawia fakt, że nie nastawia się wyłącznie na eksploatację, ale podejmuje szereg działań przyjaznych środowisku.
Przypomnijmy, że JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.