Cechuje ich nierzadko spora różnica wieku. Jedni zaczynają swoją karierę w górnictwie, drudzy praktycznie ją zakończyli, osiągając wiek emerytalny. Mimo to zdecydowali się jeszcze popracować. Załoga prywatnej kopalni Eko-Plus z Bytomia w ciągu ostatnich miesięcy nawet podwoiła wydobycie!
Górnicy eksploatują złoże po byłej kopalni Powstańców Śląskich. Wydobywają ok. 16 tys. t miesięcznie. Pokłady są silnie nachylone, co przy jedynej możliwej eksploatacji chodnikowej powoduje szereg utrudnień.
– Nie mamy takich pól, gdzie dałoby się wykroić ściany, również z powodu ochrony powierzchni. Chodniki nie mogą być prowadzone po nachyleniu złoża, tylko po rozciągłości. Kombajny chodnikowe mają w tych warunkach pewne ograniczenia, a my fedrujemy tylko nimi – opowiada Tadeusz Skotnicki, prokurent firmy i ekspert górniczy.
Eksploatowane złoże ma w swoim zasięgu filar autostrady A1 i linię magistrali kolejowej Chorzów Batory-Tczew. Węgiel zalega w warstwach siodłowych grupy 500 pokładów: 501, 510, 509, 507, 502, i 504. Koncesja jest ważna do 2043 r. Dlatego kierownictwo kopalni rozważa możliwość eksploatacji surowca z części złoża Powstańców Śląskich 1, które należało do zlikwidowanej w latach 90. ub. stulecia kopalni Radzionków. Jest ono dokładnie udokumentowane przez Państwowy Instytut Geologiczny. Zasoby węgla liczą ok. 32 mln t. Nie wszystko jednak dałoby się wybrać, ale gra jest podobno warta świeczki i do pewnego stopnia owiana nutą tajemniczości.
– Kopalnia została wybudowana przez Niemców jeszcze przed II wojną światową, jako przeciwwaga dla podobnej kopalni po polskiej stronie granicy, w Radzionkowie. Z czasem obydwa zakłady połączono w jeden organizm. W latach 90. ub. stulecia złoża Radzionkowa zostały uznane za wyeksploatowane, choć w rzeczy samej nie do końca. Jesteśmy zainteresowani eksploatacją resztkową. Do wybrania jest węgiel pod terenami, pod którymi można prowadzić bezpiecznie działalność górniczą, ale także pod obiektami chronionymi. Ograniczeń pod tym względem nie brakuje, ale najważniejsze, że złoże jest po sąsiedzku – dodaje Skotnicki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wszystkie kopalnie powinny być prywatne
Czy to świerzo upieczeni absolwenci szkół górniczych?
Ale bzdury, poprzedni właściciel wydobywał nawet 20tys. ton, teraz wydobyli 16tys i mówią że podwójne wydobycie a dziennikarzyna nie raczy nawet sprawdzić faktów...
Stare aparaty AU9 wycofane na kopalniach na poczatku 2003 szkoda ze nie maja. Jeszcze POGow
Co to za model aparatów ucieczkowych?
Kopalnia w ktorej wszystkie wypadki sa na parkingu a kartki kiedys byly po 3 zl...
Same emeryty . Powinni zawiesić im emerytury.