Podczas, gdy związkowcy z Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego naciskają rząd w sprawie rozważenia eksploatacji złoża Złoczew, eksperci twierdzą, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.
- Prawdopodobieństwo graniczy z pewnością, że nowej kopalni węgla brunatnego w Polsce na pewno nie będzie – podkreśla w rozmowie z dziennikarzem portalu nettg.pl dr inż. Mateusz Sikora z Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Przypomnijmy, kilka dni temu związkowcy wysłali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
„Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ Solidarność zwraca się do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Aktywów Państwowych o ponowne rozważenie i podjęcie decyzji w kwestii budowy odkrywki węgla brunatnego Złoczew. Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną KS GWB NSZZ Solidarność domaga się ponownego pochylenia nad decyzją odnośnie budowy odkrywki Złoczew” – czytamy w treści listu.
Tymczasem Polska Grupa Energetyczna już kilka razy komunikowała, że nie podejmie się budowy kopalni węgla brunatnego Złoczew, która miałaby przedłużyć życie Elektrowni Bełchatów. Złoże Złoczew pozostanie w rezerwie energetycznej dla Polski.
Przypomnijmy, że przed ponad czterema laty PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew. Otworzyło to drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla. Z kolei przed rokiem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję środowiskową dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew, wydaną w 2018 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi. Od decyzji odwołanie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace. Na dodatek w czerwcu 2021 r. w planie sprawiedliwej transformacji województwa łódzkiego potwierdzono, że eksploatacja węgla ze złoża Złoczew byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji.
- Ja rozumiem postepowanie związkowców, ponieważ dążą do przedłużenia działalności górniczej i zachowania miejsca pracy na kolejne lata, ale zasoby w Złoczewie są duże, żeby nie powiedzieć za duże i korporacyjnie PGE zrezygnowało już ze Złoczewa. Tym bardziej, że były tam bardzo duże problemy z decyzją środowiskową. Została zaskarżona, jest nieprawomocna i problem w zasadzie wrócił do początku – potwierdza dr inż. Mateusz Sikora.
Dodaje, że jeszcze 5 lat temu było bliżej do rozpoczęcia eksploatacji pod względem procedury środowiskowej, ale nie korporacyjnej. Szykowały się plany, ale PGE położyło na tej inwestycji kreskę.
- Prawdopodobieństwo graniczy z pewnością, że nowej kopalni węgla brunatnego w Polsce na pewno nie będzie. Jeśli sytuacja wojenna na Ukrainie się uspokoi i sytuacja w energetyce wróci do normy, to będziemy eksploatować coraz mniej tego surowca. Do 2045 r. dysponujemy zasobami w kopalni Turów, Konin się wycofuje, a Bełchatów ma do wybrania złoże Szczerców i to jest wszystko – podsumowuje ekspert z AGH.
Warto również przywołać słowa prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, który w tamtym czasie przyznał jednoznacznie: - Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu.
PGE niezmiennie deklaruje zmniejszenie swego oddziaływania na środowisko naturalne poprzez osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Trwałe obniżenie emisyjności planuje się poprzez zmianę technologii wytwarzania, rozbudowę portfela OZE, a także umożliwienie klientom udziału w transformacji energetycznej dzięki – jak to określono - atrakcyjnym ofertom produktowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.