Barbórka 2022 zbliża się nieubłaganie. Docierają do nas informacje o przygotowaniach do obchodów zarówno z firm górniczych, związków zawodowych, miast i gmin, jak i od grup górniczych działających w różnych miejscowościach. W przypadku tych miejscowości, w których nie ma już kopalń, ważnym elementem świętowania jest "miejsce pamięci" o kopalni. Symbolicznie oznaczona przestrzeń wiąże wspólnotę i jej Barbórkowe święto - informują administratorzy faacebokowego profilu Górnośląska Barbórka.
W ubiegły piątek, 21 października, miejsce pamięci o kopalni uroczyście odsłonięto w Zabrzu Rokitnicy. Inicjatorem przedsięwzięcia jest działająca tam Grupa Górnicza "Gwarek", która samodzielnie wykonała wszystkie prace przy wsparciu samorządu (Miasta Zabrze i Rady Dzielnicy) oraz parafii.
W uroczystym odsłonięciu udział wzięli między innymi przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, ks. Zygfryd Sordon, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy, członkowie Rady Dzielnicy, Justyna Konik, dyrektor Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. oraz przedstawiciele wspólnoty górniczej z Radzionkowa.
Barbórka – tradycyjne święto górnicze, obchodzone jest w Polsce 4 grudnia, czego na Śląsku przypominać nie trzeba. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny oraz pod budynkami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie, karczmy piwne i inne spotkania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tradycje górnicze są deptane przez kierownictwo kopalń. Dawniej szpady górnicze byle wręczane górnikom z 25 latnim stażem Dzisiaj związkowcy o tym decydują kto dostaje szpadę. Jest tak, że dostają ja np tylko związkowcy z 10 latnim stażem. Tak się dzieje bo górnictwem nie zarządzają Ślązacy tylko Polacy
Co z tego jak wszystko w tym kraju jest niszczone zabijane czy to górnictwo czy lokalni przedsiębiorcy,szkoda że mu nie potrafimy się zjednoczyć niebawem nie będzie niczego uwierzcie mi ,podziały między ludźmi ,żądza żydzi agenci przykre to