Jest decyzja środowiskowa, wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała w czwartek PGE Baltica. PGE i Orsted mogą dzięki temu rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.
W przesłanym w czwartek komunikacie PGE Baltica poinformowała o wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3.
W komunikacie PGE Baltica wskazuje, że inwestorzy realizujący projekt - czyli PGE i Orsted - mogą dzięki temu rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.
Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, cytowany w przesłanym komunikacie podkreślił, że wydanie decyzji środowiskowej zamyka ważny, wielomiesięczny etap prac przygotowujących budowę morskiej farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową.
- Spełniliśmy niezbędny warunek kontynuacji procesu inwestycyjnego i możemy teraz przystąpić do przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej do pozyskania pozwoleń na budowę - stwierdził.
Dodał, że decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica jest potwierdzeniem, że badania środowiskowe zostały rzetelnie przeprowadzone, a powstała w ich rezultacie dokumentacja środowiskowa została należycie przygotowana.
Dyrektor projektu Baltica 2+3 z ramienia Orsted Soren Westergaard Jensen, również cytowany w komunikacie wskazał, że po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej złożono wnioski o pozwolenia wodnoprawne, następnie będą występować o decyzje lokalizacyjne.
- To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi - tłumaczył.
Jego zdaniem ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do etapu realizacji inwestycji.
- Cieszymy się, że dokładając cegiełkę do celów związanych z transformacją i wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, możemy realizować inwestycję w Morską Farmę Wiatrową Baltica zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi - stwierdził cytowany w komunikacie Jensen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.