Kilkunastotysięczne miasto Wronki, położone nad rzeką Wartą na skraju Puszczy Noteckiej, kojarzy się zwykle z największym w Polsce zakładem karnym dla recydywistów. Kibice sportowi pamiętają jeszcze funkcjonujący w latach 1992-2007 Klub Sportowy Amica Wronki, którego drużyna piłkarska trzykrotnie zdobyła Puchar Polski w latach 1998, 1999 i 2000. Mniej osób ma świadomość, że od nazwy miasta wzięła się także nazwa koncesji na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego.
Koncesja nr 10/99/p udzielona została 22 czerwca 1999 r. na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze „Wronki". Pięć lat temu, 24 października 2017 r., decyzją Ministra Środowiska, koncesja została przekształcona w koncesję nr 10/99/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze ,,Wronki". Koncesja jest ważna 30 lat.
- Tereny, które dziś objęte są koncesją nr 10/99/Ł, były rozpoznawane pod względem obecności złóż węglowodorów już w latach 70. XX wieku. Od tamtej pory na tym obszarze wykonano 10 odwiertów poszukiwawczych, z czego pierwszy w 1973 a ostatni w 2020 roku. Na podstawie analizy wyników wierceń, na terenie koncesji udokumentowano istnienie dwóch złóż: Sieraków i Pniewy. Obecnie PGNiG prowadzi ich zagospodarowanie. Na złożu Sieraków do eksploatacji planowane jest podłączenie 1 odwiertu, na złożu Pniewy – dwóch. - informuje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG SA.
Złoże Sieraków znajduje się w granicach gminy Sieraków. Złoże Pniewy znajduje się natomiast w granicach gminy Pniewy. Ropa naftowa i gaz ziemny ze złoża Sieraków trafi do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów, natomiast koncepcja zagospodarowania odwiertów na złożu Pniewy dopiero powstaje.
W złożu Sieraków zatwierdzone zasoby wydobywalne to odpowiednio: 118 tys. ton ropy naftowej i 79 mln m3 gazu ziemnego; a w złożu Pniewy - 5 430 mln m3 gazu ziemnego. Na obszarze koncesji łącznej Wronki PGNiG nie pozyskiwało innych kopalin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.