Zbycie kopalń węgla kamiennego pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - ocenili analitycy Agencji Fitch, których opinię przytoczył Tauron w środowym, 12 października, komunikacie.
W środę Grupa Tauron poinformowała, że sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie węgla kamiennego Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Przed transakcją spółka zostanie całkowicie oddłużona.
W wieczornym komunikacie Tauron poinformował natomiast, że Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating spółki na poziomie -BBB- z perspektywą stabilną. W raporcie zwrócono uwagę na kluczową rolę segmentu dystrybucji w EBITDA Grupy, perspektywę wydzielenia z jej struktur kopalń i elektrowni węglowych oraz przyspieszenie tzw. zielonego zwrotu.
W ocenie Agencji sprzedaż na rzecz Skarbu Państwa trzech kopalni węgla kamiennego należących do Grupy jest zgodna z procesem reorganizacji sektora energetyki konwencjonalnej i jednocześnie ze strategią Grupy Tauron. Zdaniem Fitch, zbycie (...) kopalni pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - czytamy w komunikacie Grupy Tauron.
Jednocześnie Agencja wskazała, iż planowane w kolejnym kroku zbycie wytwórczych aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) również pozytywnie wpłynie na działalność Grupy, pozwalając skupić się na bardziej przewidywalnej, regulowanej dystrybucji energii elektrycznej i wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł.
W przewidywaniach Fitch, sprzedaż wytwórczych aktywów węglowych do NABE również wpłynie na polepszenie profilu kredytowego Taurona, a także postrzeganie spółki w kategoriach spełniania założeń ESG - napisano w komunikacie.
Przedstawiciele agencji Fitch podkreślili znaczenie wydzielenia kopalń i konwencjonalnych aktywów węglowych do Skarbu Państwa, co istotnie przełoży się na zwiększenie zdolności Taurona w zakresie pozyskiwania finansowania i przyspieszenia zielonej transformacji Grupy - skomentował, cytowany w komunikacie, wiceprezes Taurona ds. finansów Krzysztof Surma.
W analizie Agencji Fitch uwzględniono także stabilną pozycję regulowanego segmentu dystrybucji w EBIDTA Grupy Tauron (73 proc. udziału w 2021 r.) oraz pozycję koncernu jako największego dystrybutora energii w Polsce. Ponadto, przedstawiciele Fitch spodziewają się wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w EBITDA Grupy ze średnio 8 proc. w latach 2020-2021 do 10 proc. w latach 2022-2026.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co to oznacza dla trzech kopalń ,że w końcu odżyją jak w PGG czy dalej ktoś będzie je doił jak do tej pory ????