Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje zmienić sposób odwadniania wyrobisk likwidowanej KWK Centrum, która jest przystosowywana dopełnienia funkcji pompowni. W tym celu rozpisano przetarg na wykonanie wariantowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na modernizacje rurociągów głównego odwadniania na powierzchni, będących własnością SRK S.A. Oddział KWK Centrum.
W szczegółowym opisie przetargu zapisano, że obecny rurociąg doprowadza wody do osadników, a docelowo mają być doprowadzone do rzeki Bytomki. Jak obecnie kształtuje się dopływ wód do wyrobisk i co ma ulec zmianie?
- Całość wód dopływających do systemu odwadniania KWK Centrum kierowana jest do rzeki Bytomki, poprzez osadnik wód dołowych na powierzchni, zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej nr 131. Dopływ wód pochodzenia naturalnego do wyrobisk KWK Centrum w I półroczu 2022 r. wyniósł średnio 9,75 m3/min. Do tej ilości należy doliczyć dopływ pochodzący z CZOK PS Szombierki wynoszący 1,51 m3/min, który wynika z prowadzonych prób przepływu wód pomiędzy KWK Centrum, a PS Szombierki Oddziału CZOK. Próby te mają na celu potwierdzenie kontaktu hydraulicznego pomiędzy kopalniami, a w przyszłości przekazanie całości wód dopływających do PS Szombierki w ilości około 10-12 m3/min do KWK Centrum, a następnie likwidację PS Szombierki. Sumaryczny dopływ do systemu odwadniania KWK Centrum wyniósł średnio w I półroczu 2022 r. 11,26 m3/min. Docelowo, po likwidacji PS Szombierki dopływ wód do KWK Centrum wyniesie około 22 m3/min - poinformowała nas Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Sposób odprowadzania wód dopływających do KWK Centrum wraz z wodami skierowanymi z PS Szombierki zostanie określony w „Wariantowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na modernizację rurociągów głównego odwadniania na powierzchni będących własnością SRK S.A. Oddział KWK Centrum”. Modernizacja ma na celu zoptymalizowanie tego systemu, co pozwoli na obniżenie kosztów odwadniania likwidowanego zakładu górniczego.
Dotychczasowy sposób odwadniania jak i każdy możliwy do zaproponowania wariant, oparty jest na zrzucie pompowanych wód do rzeki Bytomki, należącej do zlewni Odry. Jest ona odległa od zakładu głównego około 800 m a od osadników o około 930 m. Wyraźnie dalej od kopalni znajduje się rzeka Szarlejka, należąca do zlewni Wisły.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W dobie tragedii na rzece Odrze ominięcie osadnika wód dołowych i bezpośredni zrzut do rzeki Bytomki będzie bardziej szkodliwy niż dotychczasowy sposób odwadniania. W tle sprawy jest koszt remontu i uzyskania pełnej funkcjonalności osadnika wód dłowych. Przez ostatnie lata SRK wydała kilkanaście milionów na budowę dwóch rurociągów z szybów Budryk i Staszic o średnicy 600 mm do osadników oraz jednego rurociągu z osadników do rzeki Bytomki. Wszystko pójdzie na marne. czy nasz kraj na to stać? Jednocześnie zasolenie wód będzie dużo wyższe niż dotychczas. Czy Wody Polskie będą brały to pod uwagę? Niech ktoś z władz miasta zwróci na towiększą uwagę.