W tym roku mija 115 lat od powstania zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich. Spadkobierczynią tego dorobku i tradycji jest Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. To właśnie ona zorganizowała rocznicowe uroczystości, które odbyły się w czwartek, 6 października, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Była to idealna okazja do podsumowań, ale także uhonorowania zasłużonych pracowników Stacji.
Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, a udział w nich wzięli przedstawiciele rządu, samorządów, instytucji państwowych i branżowych, służb mundurowych, spółek węglowych i okołogórncizych oraz świata nauki. Przywitał ich prezes CSRG dr inż. Piotr Buchwald, który przypomniał, że ten rok z racji katastrof w Pniówku i Zofiówce jest jednym z najtragiczniejszych w historii polskiego górnictwa. Ofiary tych katastrof w czasie uroczystości uczczono minutą ciszy.
- Historia ratownictwa górniczego to przede wszystkim historia wielu pokoleń Polaków. Naszych dziadów i ojców, którzy w tym zawodzie przepracowali wiele lat i kształtowali oblicze polskiego ratownictwa górniczego. Gdybyśmy sobie tak porównali, czym różniło się tamto ratownictwo górnicze sprzed stu lat z tym, co mamy teraz, to moglibyśmy powiedzieć, że sprzętem. To było widać na filmie, który był tu wyświetlany. Sprzęt to jednak nie wszystko. Bardzo często podkreślam, że maszyny i urządzenia można kupić. Największym potencjałem są ludzie, szczególnie w takim trudnym zawodzie jakim właśnie jest ratownictwo górnicze. Tu występują jeszcze takie elementy jak braterstwo, odpowiedzialność za drugiego człowieka i bezinteresowna chęć niesienia pomocy. Nie możemy również zapomnieć – zwłaszcza tutaj na Śląsku - o przywiązaniu ratowników i górników do wiary. Zawierzenia swoich spraw św. Barbarze, do której wznosimy modlitwy w trudnych sytuacjach, czy w życiu codziennym. Bez tych wartości, o których przed chwilą mówiłem, nie byłoby człowieka zdolnego do działań w tych warunkach ekstremalnych – powiedział szef CSRG na rozpoczęcie uroczystości.
Dodał, że pomimo ogromnego zaangażowania ratownikom zdarza się przegrywać z siłami natury.
Prezes Buchwald przypomniał także tegoroczne spotkanie ratowników z górnikiem, którego uratowali po wstrząsie w ruchu Bielszowice kopalni Ruda, do którego doszło 4 grudnia ub.r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.