Ten ostaniec trafił na listę najpiękniejszych miejsc w Polsce. Stworzył ją Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, tworząc latem objazdową wystawę „Szlakiem geologii. On the Geology Trail”.
Jedna z 23 plansz była poświęcona Okiennikowi Wielkiemu, który bywa również nazywany Okiennikiem Dużym. Zdaniem chyba nie tylko geologów jest to jeden z najciekawszych ostańców na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Znaleźć go można w wiosce Piaseczno w gminie Kroczyce niedaleko Zawiercia. Jest to grupa skał, która w najwyższym punkcie ma około 50 m wysokości. W jej szczytowej części znajduje się naturalne okno skalne o wymiarach 5 na 7 m.
Jako ostaniec jest charakterystyczny dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Skały te zaczęły się kształtować 170-150 mln lat temu, w górnej jurze. Później twarde wapienie skaliste podlegały silnym procesom krasowym w neogenie i czwartorzędzie. Ostało się z nich to, co obecnie możemy dziś podziwiać w tym pięknym regionie.
Okiennik Wielki był wykorzystywany przez ludzi. Zdaniem historyków u jego podnóża w XII-XIII wieku istniał gród drewniany. Skała z oknem była donżonem – zamieszkiwaną wieżą pełniącą również funkcje obronne.
Znajduje się też tu jaskinia Schron w Okienniku Wielkim, w której znaleziono krzemienne narzędzia sprzed ok. 60 tys lat. Ludzi, którzy się nimi posługiwali, archeolodzy zaliczyli do przedstawicieli kultury mikocko-prądnickiej.
Obecnie ściany Okiennika Wielkiego są ulubionym miejscem wspinaczki skałkowej oraz sesji fotografii ślubnej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.