Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza wnioskować o przedłużenie koncesji wydobywczej dla złoża Wysoka Kamieńska. Złoże to eksploatowane jest od ponad czterdziestu lat, a ważność koncesji wygasa 21 czerwca 2023 r.
Północno-zachodnia Polska jest od dekad rejonem intensywnej eksploatacji węglowodorów. W przeszłości wydobywano je na wyspie Wolin. Obecnie wydobycie odbywa się nieco na wschód od wyspy. Złoże Wysoka Kamieńska znajduje się we wsi Leszczno w gminie Przybiernów, kilka kilometrów na południowy wschód od ważnej węzłowej stacji kolejowej Wysoka Kamieńska.
Złoże ma charakter ropno-gazowego z domieszkami. W ropie wstępuje azot w wysokości około 8 proc., a siarka stanowi około 1/3 proc. Eksploatację złoża rozpoczęto w sierpniu 1979 r. Obecnie jest ona prowadzona na podstawie koncesji nr 100/93, którą 21 czerwca 1993 r. wydał Minister Środowiska, a także zgodnie z uwarunkowaniami zapisanymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia wydanej w październiku 2012 r. przez wójta gminy Przybiernów.
W związku ze zbliżającym się terminem końcowym koncesji, PGNiG wszczęło wymagane prawem działania proceduralne. Jednym z wymogów jest uzyskanie przez spółkę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dalszego wydobywaniu ropy naftowej i towarzyszącego jej gazu ziemnego ze złoża Wysoka Kamieńska. W tej sprawie wniosek został złożony pod koniec czerwca. Obecnie zakończone zostało postępowanie dowodowe w tej sprawie, a zainteresowani mogą składać wnioski i uwagi.
PGNiG zamierza kontynuować wydobycie ze złoża Wysoka Kamieńska bez jakichkolwiek zmian technologicznych. Przerób kopaliny w dalszym ciągu będzie wykonywany na terenie istniejącej instalacji technologicznej Ośrodka Produkcyjnego Wysoka Kamieńska. Ośrodek ten podlega administracyjnie pod Kopalnię Ropy Naftowej Kamień Pomorski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.