Należąca do PGE Energia Ciepła elektrociepłownia w Krakowie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisały umowę o współpracy dotyczącej uruchomienia jednostek wytwórczych w oparciu o wielkoskalowe pompy ciepła. Energia cieplna ma być odzyskiwana ze ścieków.
Jak poinformowała Grupa PGE we wtorkowym komunikacie, porozumienie zmierza do powołania spółki, której zadaniem będzie zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja instalacji złożonej z pompy ciepła, wykorzystującej ścieki jako dolne źródła ciepła oraz opcjonalnych jednostek kogeneracyjnych w celu zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej w Krakowie.
Według sygnatariuszy porozumienia budowa pomp ciepła w krakowskiej oczyszczalni przyniesie szereg korzyści dla każdej ze stron. Celem nadrzędnym jest proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Dodatkowo realizacja projektu wpisuje się w założenia polityki miasta, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła zaznaczył, że nowy projekt bierze pod uwagę trwający proces transformacji aktywów ciepłowniczych w kontekście przyjętej w październiku 2020 r. Strategii Grupy PGE oraz Planu Dekarbonizacji.
Jak wyjaśnił dyrektor krakowskiej Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła Mariusz Michałek, nowe projekty inwestycyjne mają na celu przede wszystkim zwiększyć udział niskoemisyjnych i ekologicznych źródeł produkcyjnych w procesie wytwarzania ciepła.
Prezes krakowskiego MPEC Marian Łyko zwrócił uwagę, że spółka ta zwraca uwagę na kwestię dekarbonizacji przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości dostaw ciepła dla miasta.
- Dużą szansę na poprawę bilansu energetycznego, a tym samym procesów dekarbonizacji krakowskiego ciepłownictwa upatrujemy w docelowym wykorzystywaniu ciepła odpadowego między innymi z oczyszczalni ścieków. Ścieki będące odpadem ze względu na ich ilość oraz temperaturę są ogromnym potencjałem energetycznym - wskazał.
Według niego proces technologiczny odzysku energii cieplnej ze ścieków przy użyciu pomp ciepła, da dodatkową szansę na zasilenie miejskiej sieci ciepłowniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.