Mimo prowadzonych prac modernizacyjnych i odcinkowych zamknięć, linia kolejowa nr 131 Chorzów Batory - Tczew, nazywana potocznie Magistralą Węglową, w dalszym ciągu dostępna jest dla nielicznych pociągów pasażerskich na swym centralnym odcinku.
Magistrala Węglowa, a konkretnie jej fragment pomiędzy Bydgoszczą a Górnym Śląskiem, wykorzystywana jest w ruchu pasażerskim w bardzo niewielkim stopniu. Korzystają z niej głównie pociągi towarowe, a węgiel jest jednym z głównych przewożonych tą trasą ładunków. Mimo tego od czasu do czasu można na tej trasie zobaczyć składy pasażerskie.
W wakacje letnie 2022 r. znacznym fragmentem magistrali kursował nocny pociąg pospieszny Wydmy z Bohumina przez Katowice, Częstochowę, Zduńską Wolę Karsznice i Inowrocław do Łeby i Helu. Prócz niego nocą w wakacje letnie jeździł odcinkiem magistrali przez Babiak i Inowrocław pociąg Korsarz łączący Kraków z Kołobrzegiem.
W obowiązującej od 5 września korekcie rozkładu jazdy na Magistrali Węglowej zobaczyć można inne pociągi pospieszne. Od węzła położonego na północ od Zduńskiej Woli Karsznice do węzła koło wsi Ponetów linią kolejową nr 131 skierowany został nocny pociąg pospieszny Uznam z Warszawy do Świnoujścia. W przeciwnym kierunku, czyli w stronę Warszawy, pociąg ten nie korzysta z Magistrali Węglowej.
Natomiast na północ od Ponętowa, trasą przez Babiak, Piotrków Kujawski i Inowrocław Rąbinek, kursuje przez cały rok dzienny pociąg pospieszny Zielonogórzanin z Warszawy do Zielonej Góry.
Przebudowa linii kolejowej nr 131 i dostosowanie jej do większych prędkości potrwa jeszcze kilka lat. Obecnie prace realizowane są w woj. łódzkim oraz na terenie Chorzowa. W tym ostatnim m.in. trwa budowa wiaduktu w miejscu dawnego przejazdu drogowo-kolejowego przy ul. Strzelców Bytomskich. Ustawiono też część nowych słupów i bramek pod przyszłą sieć trakcyjną.
Pod koniec sierpnia wydana została decyzja środowiskowa dotycząca modernizacji Magistrali Węglowej od stacji Zduńska Wola Karsznice do granicy województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Efektem ma być m.in. skrócenie czasu jazdy, poprawa bezpieczeństwa ruchu i zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.