Niemiecki koncern Uniper z końcem sierpnia ma zamiar uruchomić produkcję prądu w elektrowni węglowej Heyden 4. Jednostka do tej pory pełniła rolę rezerwową. Jak podała spółka, tymczasowa produkcja energii ma potrwać do 30 kwietnia 2023 r. Uruchomienie elektrowni ma na celu zabezpieczenie dostaw energii w Niemczech w okresie zimowym.
Elektrownia Uniper Heyden 4 znajduje się w Petershagen koło Minden. Jej moc to 875 MW. Planowane na 29 sierpnia uruchomienie bloku jest częścią „Ersatzkraftwerkebereithaltungsgesetz” (ustawy o dostępności elektrowni rezerwowych - red.). W przypadku przedłużenia obowiązywania tej ustawy Heyden 4 mogłaby pozostać w systemie jeszcze przez rok. Jak informuje Uniper, przewidywana eksploatacja Heyden 4 będzie ograniczona z powodu problemów z dostawami węgla drogą kolejową.
Uniper może odwołać decyzję o powrocie elektrowni na rynek w dowolnym momencie z czterotygodniowym wyprzedzeniem. Od połowy 2021 r. Heyden 4 wspiera system elektroenergetyczny jako elektrownia rezerwowa. Jednostka nie produkuje jednak energii elektrycznej na rynek.
Pod koniec 2020 r. Uniper zakończył komercyjną eksploatację elektrowni w ramach planu dekarbonizacji, który zakłada neutralność pod względem emisji CO2 w europejskim wytwarzaniu energii elektrycznej do 2035 r. 1 czerwca 2021 r. niemiecki regulator Bundesnetzagentur uznał Heyden 4 jako „istotną dla systemu”, a tym samym niezbędną dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w regionie. Gdyby nie było tej klauzuli, spółka wyłączyaby elektrownię na stałe 8 lipca 2021 r.
Uniper to wiodąca międzynarodowa firma energetyczna, zatrudniająca około 11 500 pracowników i działająca w ponad 40 krajach. Około 33 GW zainstalowanej mocy wytwórczej Uniper czyni z niej jednego z największych producentów energii elektrycznej na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale jak to tak?! Gdzie jest ta unijna (pseudo)ekologia?! Jak można węgiel spalać?! A no można, bo to DE i stara UE, a nie PL i nowa UE