Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała umowę z Katowickimi Wodociągami SA w sprawie współpracy w zakresie dostawy wody kopalnianej, pochodzącej z pompowni stacjonarnej Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń - Boże Dary, celem zaopatrzenia mieszkańców Katowic w wodę pitną - poinformowały służby prasowe SRK.
Umowa - podpisana w czwartek, 18 sierpnia - zakłada przeprowadzenie w I etapie badań pilotażowych. Po uzyskaniu pozytywnych wyników, w II etapie planowana jest budowa stacji uzdatniania wód wraz z jednoczesnym przekazaniem niezbędnej do tego celu infrastruktury.
Jak podała SRK, w przypadku wykorzystania całości dopływających wód do przedmiotowej pompowni, zabezpieczy to połowę potrzeb miasta Katowice.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.
Boże Dary były częścią, uznawanej za najstarszą katowicką kopalnię węgla kamiennego, Emanuelssegen (później Murcki). Zakład, który rozpoczął działalność w połowie XVIII w., początkowo należał do książąt pszczyńskich i eksploatował węgiel z pokładu Emanuel. Z tego samego pokładu węgiel wybierały również Boże Dary, choć historia kopalni jest znacznie krótsza, bo została zbudowana na początku minionego stulecia. Jeszcze w okresie peerelowskim policzono, że węgla w Bożych Darach starczy do 2000 r. Życie zakładu, dzięki wybieraniu węgla z pozostawionych wcześniej mniej opłacalnych partii złoża, udało się przedłużyć o kilkanaście lat. Ostatecznie 30 czerwca 2015 r. zakład został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i rozpoczęła się jego likwidacja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
MD a słyszałeś gdzie były największe udokumentowane złoża węgla kamiennego w Polsce ?