Polska Grupa Górnicza zamierza prowadzić wydobycie ze złoża Wesoła jeszcze przez ponad dwadzieścia lat. KWK Mysłowice-Wesoła złożyła w tej sprawie wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dotyczy on planowanego wydobywania węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Wesoła do 31 sierpnia 2043 r.
Skąd taka data? Pokrywa się ona z terminem, w jakim upływa obecna koncesja wydobywcza nr 134/94, wydana 26 sierpnia 1994 r. przez Ministra Środowiska.
Złoże Wesoła jest złożem węgla kamiennego, którego eksploatację rozpoczęto 22 grudnia 1952 r. Prócz węgla status kopaliny towarzyszącej w złożu ma także metan. Złoże zajmuje powierzchnię 44,63 km kw. Nadzór nad złożem sprawuje Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.
Pod względem położenia administracyjnego, złoże znajduje się w granicach miast Lędziny, Katowice, Mysłowice i Tychy. Na północy złoże Wesoła sięga do lasów położonych koło katowickiej dzielnicy Murcki. Rozciąga się ono także pod mysłowickimi dzielnicami Morgi, Krasowy, Ławki i Wesoła, jak również pod terenami leśnymi w północnej części Tychów.
Większa część złoża Wesoła, konkretnie ponad 29 km kw, znajduje się pod terenami leśnymi. Pod terenami rolniczymi zlokalizowane jest około 10,7 km kw złoża. Reszta to tereny zabudowy i przemysłowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
... dopracowałem szczęśliwie ostatnie 12 lat do Emerytury w tej kopalni. Pozdrawiam wszystkich byłych i obecnie pracujących w tej grubie Szczęść Boże. Zbigniew
Każda Kopalnia powinna fedrować do wyczerpania złoża a nie do momentu co związkowcy ustalili z nie polskim rządem oraz UE...