Złoża metanu z pokładów węgla udokumentowane zostały jedynie w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Rozpoznanie warunków metanowych Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego jest bardzo słabe, a stwierdzone koncentracje metanu są znacznie mniejsze, stąd trudno jest obecnie ocenić ich znaczenie gospodarcze. Te informacje pochodzą z opublikowanego przez Państwową Służbę Geologiczną „Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na 31 grudnia 2021 r.”.
Eksperci podkreślają, że wykorzystanie metanu pokładów węgla podyktowane jest z jednej strony względami bezpieczeństwa prowadzenia robót górniczych, a z drugiej strony traktowane jest jako pozyskiwanie gazu z niekonwencjonalnych źródeł, ze względu na formę jego występowania, która wymaga zastosowania specjalnych desorpcyjnych technologii odzysku.
Udokumentowane zasoby bilansowe wydobywalne kopalnianego metanu w Polsce w 2021 r. wyniosły 106 660,94 mln m sześc. Zasoby bilansowe zmniejszyły się o 568,31 mln m sześc. w porównaniu z rokiem 2020. W 2021 r. nie udokumentowano żadnego nowego złoża metanu, żadnego też nie skreślono także z bilansu zasobów.
Ubytki zasobów bilansowych w złożach spowodowane były m.in. odmetanowaniem (-286,57 mln m sześc.), emisją metanu poprzez wentylację kopalń (-436,10 mln m sześc.). Z kolei przyrosty wynikały z tytułu szczegółowego rozpoznania i przeliczania zasobów.
Wydobycie metanu w 2021 r. wyniosło 286,57 mln m sześc.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.