Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w czwartek, 28 lipca, że ruszają konsultacje projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Konsultacje potrwają do 29 sierpnia - podało MRiT.
- Projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska to szansa na nowe otwarcie w debacie na temat wyzwań dla regionu śląskiego. To propozycja, która gwarantuje możliwość wykorzystania szerokiego katalogu instrumentów dla rozwoju Śląska z uwzględnieniem jego specyfiki i potencjału - powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, cytowana a komunikacie resortu.
Jak podkreśliło MRiT, projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska ma na celu określenie organizacji Funduszu, jego zadań i zasad ich realizacji, a także wspieranie procesu transformacji województwa śląskiego. Transformacja województwa śląskiego to działania, które mają zmienić strukturę gospodarki województwa śląskiego, w tym m.in. zagospodarowanie sektorów nieposiadających potencjału wzrostowego. To też rozwiązania podnoszące konkurencyjność gospodarki regionu, z wykorzystaniem istniejącego potencjału i zasobów - podał resort.
Realizacja zadań publicznych będzie możliwa dzięki wykorzystaniu szerokiego katalogu instrumentów podobnych do tych, którymi posługuje się Polski Fundusz Rozwoju. To m.in. wsparcie finansowe, emisja obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń, obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach czy przystępowanie do spółek osobowych - dodało ministerstwo.
Jak napisano w uzasadnieniu opublikowanego w czwartek projektu, jego kontekstem jest trwający proces wygaszania działalności wydobywczej węgla kamiennego oraz konieczność wykorzystania istniejącego potencjału i zasobów dla zrównoważenia rozwoju woj. śląskiego.
Uzasadnienie przypomina też, że powołanie specjalnego Funduszu Transformacji Śląska ustalono w umowie społecznej z 28 maja 2021 r. dotyczącej transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego. Założono wówczas, że celem Funduszu będzie skoordynowanie transformacji terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych z transformacją samego regionu.
Celem projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska jest określenie misji publicznej podmiotu, który będzie tworzył mechanizmy i współuczestniczył w procesach transformacji w woj. śląskim, przede wszystkim przez tworzenie i realizację instrumentów wsparcia kierowanych do szerokiego kręgu beneficjentów - napisano w uzasadnieniu.
Fundusz, zgodnie z postanowieniami umowy społecznej, ma działać w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Katowicach, realizującej misję publiczną. Projekt przewiduje dwa podstawowe zadania o charakterze publicznym: wspieranie procesu transformacji woj. śląskiego oraz wspieranie podmiotów (m.in. osób fizycznych i prawnych) w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego.
Uzasadnienie precyzuje, że przez transformację woj. śląskiego rozumie się działania zmierzające do zmiany struktury gospodarki regionu, w tym zagospodarowanie sektorów nieposiadających potencjału wzrostowego, oraz działania zmierzające do podnoszenia konkurencyjności gospodarki, z wykorzystaniem istniejącego potencjału i zasobów.
Fundusz będzie mógł realizować zadania publiczne powierzone mu na podstawie umów lub porozumień zawieranych z organami administracji rządowej, innymi jednostkami, które wykonują zadania publiczne lub samorządami. Ponadto, Rada Ministrów może powierzyć mu realizację rządowego programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.