Samorządy powiatu cieszyńskiego postulują wydłużenie o dwa lata terminów wymiany źródeł ciepła wyszczególnionych w uchwale antysmogowej sejmiku śląskiego - podało starostwo w Cieszynie. Urząd marszałkowski wskazał, że nie ma planów i dyskusji o zmianie prawa.
Samorządowcy w apelu wskazali, że wojna na Ukrainie, jak i jej skutki gospodarcze, uwidoczniły ryzyka w zakresie stabilności dostaw paliw gazowych. Operator systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce - Polska Spółka Gazownictwa - okresowo wstrzymał realizację nowych przyłączy gazowych. Nawet w przypadku wznowienia realizacji przyłączy, zaistniały przestój spowoduje istotne opóźnienia w tym zakresie - napisali.
W ich opinii problem jest szczególnie dotkliwy dla seniorów lub osób niepełnosprawnych, dla których jedyną alternatywą jest wymiana kotła węglowego na gazowy. Czasowe ograniczenia mogą powodować faktyczny brak możliwości dostosowania się do uchwały antysmogowej, za co, paradoksalnie, mieszkańcy muszą być ukarani grzywną - wskazali.
Postulujemy, aby terminy wymiany wszystkich źródeł ciepła wskazane w uchwale antysmogowej zostały przedłużone co najmniej o dwa lata w doniesieniu do aktualnie obowiązujących - brzmi apel.
Starosta cieszyński Mieczysław Szczurek powiedział, że apel powstał na wniosek władz Skoczowa. Podpisali go przedstawiciele wszystkich gmin oraz powiatu. - Z jednej strony wiemy, jak ważna jest ekologia i jak należy dbać o czyste powietrze, ale z drugiej strony, w obecnej sytuacji, gdy są problemy z dostawami węgla, czy z cenami gazu, trudno się dziwić, że mieszkańcy powiatu, którzy mają m.in. kopciuchy, nie są w stanie ich wymienić niemal jednocześnie - uważa.
- Na jednej szali mamy tu ekologię i czyste powietrze, a na drugiej niedogrzane domy i marznących mieszkańców. Trzeba znaleźć rozsądne rozwiązanie, przykładowo dotację do określonych źródeł energii, czy wręcz sprowadzenia partii pieców. W tej chwili dobrego rozwiązania nie ma - dodał.
Rzecznik śląskiego urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka poinformował w poniedziałek, że nie ma planów i dyskusji o zmianie uchwały antysmogowej. - Ona została wypracowana (...) w kontakcie i w konsultacji z samorządami i organizacjami pozarządowymi. Troska o czyste powietrze jest wyzwaniem przyszłości. (...) Smog niszczy i zabija kolejne pokolenia. W związku z tym, to kluczowa rola byśmy o czyste powietrze dbali - mówił.
Rzecznik zaznaczył, że władze samorządowe w woj. śląskim mają świadomość okoliczności energetycznych. Wyraził jednak nadzieję, że dzięki działaniom rządu sytuacja się unormuje.
Uchwałę antysmogową sejmik województwa śląskiego przyjął w 2017 r. Wprowadziła ona m.in. graniczne terminy, do których należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek. Najstarsze kotły, powyżej 10 lat w 2017 r., miały zniknąć do końca 2021 r., miejscowe ogrzewacze powietrza, przykładowo kominki - do końca 2022 r., kotły mające w 2017 r. od 5 do 10 lat - do końca 2023 r., a poniżej pięciu lat - do końca 2027 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.