Barbórka w środku lata? Tak, to jak najbardziej możliwe. Już w najbliższy weekend, 16-17 lipca, w Tarnowskich Górach będzie właśnie świętowane górnicze święto. Okazja jest szczególna, bo mija 238 lat od odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine.
Z tej okazji w Tarnowskich Górach już pod koniec XVIII w. zaczęto organizować tzw. bergfesty, czyli górnicze święta. Ta tradycja jest żywa do dzisiaj. W tym roku świętowanie będzie miało miejsce na rynku oraz w Parku Kunszt.
16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine na terenie dzisiejszym Bobrownik Śląskich doszło do epokowego w swoich skutkach odkrycia. Na polecenie hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena i barona Friedricha Antona von Heinitza nakazano poszukiwanie złóż rud srebronośnych. Znaleziono je i założono w tym miejscu kopalnię Fryderyk, do której cztery lat później sprowadzono pierwszą maszynę parową, która zmieniła bieg historii. Dała ona początek industrializacji Górnego Śląska.
W tym roku w ramach obchodów odbędą się m.in. wykłady, wystawy, koncerty orkiestr dętych. Odprawiona zostania także msza w intencji górników i górniczego miasta.
Na niedzielę, 17 lipca, zaplanowane są uroczystości rocznicowe, czyli rekonstrukcja wydarzeń sprzed ponad 200 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.