Jeszcze przed końcem lata mogą zostać zabezpieczone kratami wybrane wyrobiska po eksploatacji rud uranu i fluorytu w Masywie Śnieżnika. W sztolniach tych zimują nietoperze, będące w Polsce pod ochroną gatunkową.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu 12 kwietnia 2022 r. na swojej stronie internetowej ogłosiła postępowanie pod nazwą Szacowanie kosztów wykonania zabezpieczenia zimowych schronień nietoperzy w wybranych obiektach zlokalizowanych w obszarze Natura 2000 Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016. Niedługo sprawa może doczekać się finalizacji.
– Wykonanie zabezpieczeń zimowych schronień nietoperzy w wybranych obiektach zlokalizowanych w obszarze Natura 2000 Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016 planowane jest w miesiącach sierpień – wrzesień 2022 r. Realizacja zadania uzależniona jest od pomyślnego rozstrzygnięcia postępowania przetargowego i wyłonienia wykonawcy - informuje Katarzyna Łapińska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu.
Dane dotyczące liczby nietoperzy w sztolniach przeznaczonych do zakratowania pochodzą z początku ubiegłego roku.
– Kontrole zimowisk i liczenie hibernujących nietoperzy w sztolniach nr 7, 12, 17 i 27 w Kletnie oraz w sztolni nad Janową Górą przeprowadzone zostały w lutym 2021 r. w ramach badań na potrzeby projektu nr POIS.02.04.00-00-0194/17, pn. Opracowanie planów ochrony dla dwóch obszarów Natura 2000 na Dolnym Śląsku. W sztolniach w Kletnie stwierdzono: od 1 do 16 osobników nocków dużych Myotis myotis, 25 gacków brunatnych Plecotus auritus, 14 nocków rudych Myotis daubentonii, 7 nietoperzy z grupy nocek wąsatek Myotis mystacinus/nocek Brandta Myotis brandtii, 12 podkowców małych Rhinolophus hipposideros, 2 nocki Natterera Myotis natterer oraz 2 mroczki pozłociste Eptesicus nilssonii. W sztolni nad Janową Górą odnotowano 8 osobników nocków dużych Myotis myotis oraz 2 podkowce małe Rhinolophus hipposideros - wymienia Katarzyna Łapińska.
Informacje na temat stanu technicznego wejść do sztolni wraz z opisem obiektów uwzględniane są każdorazowo podczas liczenia nietoperzy. Aktualne dane na ten temat znajdują się w ekspertyzie wykonanej w 2021 r. na zlecenie RDOŚ we Wrocławiu pod nazwą Ekspertyza chiropterologiczna w obszarze Natura 2000 Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016. W ostatnim czasie RDOŚ we Wrocławiu nie otrzymał nowych informacji w sprawie zmiany stanu technicznego tamtych sztolni.
Wyrobiska przewidziane do zakratowania wykorzystywane były po raz ostatni górniczo w połowie XX wieku. Część z nich to dawne sztolnie poniemieckie, które powtórnie były przebadane podczas prac poszukiwawczych i wydobywczych za uranem i fluorytem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.