Najpopularniejszym obiektem zarządzanym przez Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej jest Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. W pierwszym półroczu 2022 r. odwiedziło ją dwa razy więcej turystów niż Sztolnię Czarnego Pstrąga. Tak wynika z podsumowania pierwszego półrocza, dokonanego właśnie przez SMZT.
Od stycznia do czerwca 2022 r. tarnogórską kopalnię odwiedziło 32 487 osób. To może niewiele, jeśli zestawić z wynikami najbardziej obleganych kopalń np. w Wieliczce czy w Złotym Stoku. Warto jednak podkreślić, że wynik kopalni za sześć miesięcy jest jednak wyraźnie lepszy niż za cały 2020 r., kiedy to kopalnię odwiedziło nieco ponad 27 tys. turystów.
Sztolnia Czarnego Pstrąga, położona w jednym z tarnogórskich parków niedaleko dzielnicy Stare Tarnowice, w pierwszym półroczu 2020 r. zanotowała 16 807 turystów, którzy przepłynęli łodziami odcinek między szybami Ewa i Sylwester. Prócz tego w tym czasie w sztolni było 366 osób morsujących, czyli pływających w strojach kąpielowych w zimnej wodzie.
Najmniejszą frekwencję odnotował Srebrny Ekspres, czyli lilipucia kolejka wąskotorowa. Jej torowisko znajduje się na terenie Skansenu Maszyn Parowych tuż przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Kolejka uruchamiana jest zwykle pod koniec kwietnia lub na początku maja. Od tego czasu do końca czerwca sprzedano 2 420 biletów na przejazd kolejką.
Nie wiadomo natomiast, ile osób wybrało się wyłącznie na spacer po wspomnianym skansenie. Za wstęp na jego teren obecnie nie są pobierane opłaty. - Skansen Maszyn Parowych, czyli jedna z największych tego typu ekspozycji w Polsce, wymaga zagospodarowania. Wizualizacje już są. Projekty w ramach konkursu stworzyli studenci Politechniki Śląskiej. Potrzeba jeszcze tylko i aż pieniędzy. Fundusze znajdziemy, bo dla SMZT nie ma rzeczy niemożliwych! To jednak plany nie na najbliższe miesiące, a lata. Tak samo jest ze Staszicem - informuje Weronika Herzog ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.