Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka organizuje XXII Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych pt. Wieliczka i Tarnowskie Góry - śladami zabytków na Liście UNESCO oraz towarzyszącą mu wystawę. Jak podały służby prasowe, plener odbędzie się od 27 do 29 czerwca.
W tym roku uczestnicy malować będą wnętrza kopalń. W pierwszym dniu Muzeum w kopalni soli w Wieliczce, a w dwóch pozostałych kopalnię srebra w Tarnowskich Górach. Weźmie w nim udział 50 osób z różnych miejsc Polski. Wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum jesienią.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka po raz pierwszy zdecydowało się na organizację takiego przedsięwzięcia w 1999 r. organizując plener w ekspozycji Muzeum w kopalni soli w Wieliczce na głębokości 135 m. Towarzyszyły mu obawy czy jest to pomysł właściwy ze względu na bezpieczeństwo uczestników, słabe oświetlenie i chłód. Udział w nim był możliwy nawet dla osób poruszających się na wózkach bo w muzeum w kopalni nie ma schodów, cała ekspozycja znajduje się na jednym poziomie. Okazało się, że dla osób poruszających się na wózkach sam pobyt w kopalni był leczniczym – i to nie ze względu na specyficzne powietrze kopalni soli, ale przede wszystkim na leczenie z obaw przed barierami i wyzwaniami. Osoby te długo nie były w stanie uwierzyć, że naprawdę są w kopalni. A kiedy już do nich ten fakt dotarł zrozumieli, że skoro są w miejscu, o którym dotąd myśleli, że jest zupełnie poza ich zasięgiem to są w stanie przekraczać inne bariery w codziennym życiu. Możliwość malowania w kopalni tak spodobała się uczestnikom, że chcieli tu przyjeżdżać. Wielokrotnie plenery były organizowane w kopalni w Wieliczce a potem także w Bochni.
Plenery malarskie dla osób z niepełnosprawnościami mają działanie terapeutyczne. Pozwalają im oddać się pasjom, w których nie ustępują ludziom zdrowym, odkrywać nowe miejsca, do których prawdopodobnie sami by nie dotarli i poznawać nowe techniki malarskie pod okiem osób bardziej doświadczonych. Ważna jest wystawa prezentująca owoce pleneru, ale także korzyść dla miejsc, które przyjmują uczestników bo tworzą oni wyjątkową dokumentację malarską zabytków. Bardzo ważne jest także to, że plener umożliwia spotkanie się osób z różnych miejsc Polski, daje sposobność do nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni.
rojekt realizowany był w różnych cyklach, od kilku lat uczestnicy wędrują śladami zabytków wpisanych na Listę UNESCO dokumentując je w swój niepowtarzalny sposób. Tegoroczny projekt realizowany jest przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie i Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.