„Specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie, jakim dysponują pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach i działających w całym kraju okręgowych urzędów górniczych, jest nieoceniona i zasługuje na najwyższe uznanie. Sto lat nadzoru górniczego w Polsce to nie tylko piękna i długa tradycja, ale przede wszystkim pamięć instytucjonalna i gromadzone przez dziesięciolecia kompetencje” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia Wyższego Urzędu Górniczego. Odczytał go w czasie piątkowej uroczystości, która opdbywała się w Katowicach, minister w kancelarii głowy państwa Andrzej Dera.
Prezydent podziękował pracownikom nadzoru górniczego za „wysiłek na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w górnictwie, które jest bardzo ważną i szczególną dziedziną gospodarki”.
„W świecie nowych technologii, automatyzacji i robotyzacji w wielu miejscach wciąż nie da się zastąpić bezpośredniej obecności człowieka, a co za tym idzie nie sposób wyeliminować związanych z tym zagrożeń. Niedawne wypadki w kopalniach Pniówek i Zofiówka przypominają nam, jak bardzo niebezpieczna jest praca górnika” – podkreślił prezydent i dodał, że dlatego tak duże znacznie ma specjalistyczny nadzór górniczy, który dzięki wiedzy, kompetencjom i doświadczeniu może skutecznie eliminować zagrożenia i zapewnić bezpieczeństwo osobom pracującym w górnictwie.
Dodał, że jego zadania to także „ochrona środowiska, zapewnienie kontroli nad gospodarowaniem złożami czy zapobieganie powstawaniu szkód górniczych”.
„To kolejny ważny aspekt Państwa działalności, bo górnictwo jest przecież także dziedziną gospodarki w sposób szczególny oddziałującą na otoczenie” – napisała w liście Andrzej Duda.
„Polska musi jak najlepiej wykorzystywać swoje złoża surowców naturalnych. Nasza niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, ale także przyszłość naszej gospodarki w dużej mierze zależy i będzie zależeć od wydobycia surowców i poszukiwania nowych złóż. Jednocześnie jako kraj musimy dołożyć wszelkich starań, by zapewnić jak najwyższe standardy działalności górniczej i jak najlepsze warunki pracy w górnictwie. Dlatego to w Państwa rękach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za polskie górnictwo i jego dalszy rozwój” – wskazał prezydent.
Na zakończenie podziękował pracownikom nadzoru górniczego za „codzienną pracę, za rzetelność w wykonywaniu obowiązków, za utrwalanie dobrych praktyk w sektorze wydobywczym, za stały nadzór sprawowany nad górnictwem w Polsce”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.