Przestawienie się na friendshoring, czyli tworzenie powiązanych ze sobą sieci dostawców w ramach współpracujących ze sobą polityczne i militarnie państw, może w większym stopniu uchronić przed skutkami zaburzeń globalnych łańcuchów dostaw - podała w czwartek firma doradcza CEBRE.
W czwartek firma doradcza CEBRE przedstawiła opinię na temat rozwiązania problemów związanymi z systemem globalnych łańcuchów dostaw. Analitycy zwrócili uwagę, że pandemia, wojna w Ukrainie, a ostatnio ponad dwumiesięczny lockdown w Szanghaju boleśnie uświadomiły firmom produkcyjnym i handlowym, w jakim stopniu zdarzenia geopolityczne wpływają na funkcjonowanie globalnych łańcuchów dostaw.
Jednym ze sposobów na ograniczanie skutków tych zjawisk może być friendshoring, czyli tworzenie powiązanych ze sobą sieci dostawców w ramach współpracujących ze sobą polityczne i militarnie państw - ocenili eksperci CEBRE.
Dodali, że na tym trendzie może zyskać Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które są wiarygodnymi partnerami w ramach Unii Europejskiej i NATO.
Według CEBRE tworzenie samowystarczalnych łańcuchów dostaw wewnątrz pojedynczego kraju zazwyczaj nie jest możliwe, na co wskazuje przykład szybkiej ekonomicznej zapaści Rosji po wprowadzeniu sankcji przez zachodnie i międzynarodowe instytucje. W tym kontekście, coraz większą popularność zyskuje koncepcja friendshoringu - wskazali eksperci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.