20 czerwca 2022 r. obchodzimy po raz pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto upamiętnia trzy powstania śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r. Górny Śląsk - jego część - wracał w granice Polski nie po 123 latach, ale po prawie 600. Nie byłoby tego szczęśliwego finału, gdyby nie było wcześniej powstań śląskich.
Uroczystości 100. rocznicy włączenia części Górnego Śląska do Polski to kulminacja i zwieńczenie obchodów z minionych lat, kiedy świętowaliśmy setne rocznice kolejnych powstań śląskich i plebiscytu.
Oddziału IPN w Katowicach przygotowł uroczystości i odznaczenia w 100. rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą - poinformowała portal netTG.pl Monika Kobylańska z IPN w Katowicach.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich, która odbędzie się 20 czerwca 2022 r. na placu ks. Emila Szramka 1 w Katowicach, odbędzie się z inicjatywy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.
Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9.00 mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Po jej zakończeniu nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Uroczystość zwieńczy zasadzenie dębu papieskiego, który na okazję 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski został specjalnie poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka.
W uroczystościach wezmą udział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.
Uroczystość uświetni oprawa muzyczna w wykonaniu Zespołu Muzyczno-Tanecznego Promyki Krakowa oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach.
Pomnik został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Uroczystość oznaczenia znakiem pamięci Tobie Polsko grobu powstańców śląskich ppor. Elżbiety i plut. Franciszka Lubosów
Oznaczenie znakiem pamięci Tobie Polsko grobu powstańców śląskich śp. ppor. Elżbiety i śp. plut. Franciszka Lubosów to incjatywa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wydarzenie z udziałem rodziny powstańców, władz samorządowych, przedstawicieli Muzeum Miejskiego w Gliwicach, młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się 20 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 na cmentarzu parafialnym pw. św. Antoniego w Gliwicach Wójtowej Wsi.
Odznaka pamiątkowa Orzeł śląski 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty
Odznaka pamiątkowa Orzeł śląski 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty, wydana z okazji 100. rocznicy objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r., stanowi propozycję Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach dla kolekcjonerów i pasjonatów historii regionalnej. Jest czwartą z odznak pamiątkowych poświęconych historii Górnego Śląska w latach 1919-1922.
Wpinka jest repliką oryginalnej odznaki orła śląskiego, którego prawo noszenia na łapkach kurtek mundurowych i płaszczy przyznano 74. Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty w 1929 r., na pamiątkę jego wkroczenia na Ziemię Lubliniecką i zajęcia Lublińca w czerwcu 1922 r.
Orzeł śląski został dołączony do okolicznościowego folderu Poczty Polskiej, towarzyszącemu emisji znaczka pocztowego - 100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski. Od 20 czerwca wraz z kartonikiem, prezentującym historię odznaki 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty i wkroczenia w 1922 r. Wojska Polskiego do Lublińca, będzie również dostępny w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. Św. Jan 10 (liczba egzemplarzy jest ograniczona). Okazją do zdobycia wpinki są także uroczystości 100. rocznicy włączenia części Górnego Śląska do Polski, które odbędą się 25 czerwca w Lublińcu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.