Na północ od hałd dawnej KWK Centrum w Bytomiu znajduje się ul. Węglowa. W tym roku zakończona ma być przebudowa tej drogi, a w pobliżu ma powstać zespól trzech hal magazynowych. Pozwolenie na budowę wydane zostało na początku wiosny.
Przebudowa ul. Węglowej rozpoczęła się w połowie lutego 2022 r.
- Warta ponad 2,3 mln zł przebudowa ul. Węglowej nie tylko poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców, ale umożliwi także dojazd do znajdujących się przy niej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. Prace realizowane na 500-metrowym odcinku ul. Węglowej realizowane są zgodnie z harmonogramem, a wykonawca - firma COLAS Polska Sp. z o.o. już wykonała miejsca parkingowe, podbudowę jezdni, krawężniki i obrzeża, a także kanał technologiczny oraz zabudowę fundamentów pod oświetlenie uliczne - stwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Rejon ul. Węglowej był pod wpływami eksploatacji KWK Centrum, dla której obszar górniczy został zlikwidowany. W przyszłości nie planuje się prowadzenia eksploatacji górniczej w tym rejonie.
Zgodnie z zawartą umową, firma COLAS Polska Sp. z o.o. oprócz robót drogowych, wykona także elementy odwodnienia drogi, oświetlenie uliczne oraz przebuduje linie kabli teletechnicznych, ciąg pieszo-rowerowy, kanał technologiczny, a także sygnalizację świetlną. Po zrealizowaniu budowy miejsc parkingowych, wykonaniu podbudowy jezdni, krawężników i obrzeży, kanału technologicznego oraz zabudowy fundamentów pod oświetlenie uliczne, wykonawca rozpoczął układanie mieszanek mineralno-bitumicznych na jezdni, zaś pod koniec maja przystąpi do układania nawierzchni chodników oraz ścieżki rowerowej.
- Przypomnijmy, że w 2020 r. gmina zawarła porozumienie z firmą GTB Metropolis Sp. z o.o. Miasto zadeklarowało, że przebuduje drogę na odcinku od przejazdu tramwajowego do miejsca zjazdu z ul. Węglowej na teren inwestycyjny, zaś firma GTB Metropolis Sp. z o.o. z kolei przygotuje nieruchomości przy ul. Węglowej na potrzeby przyszłych inwestorów, między innymi poprzez: budowę dróg wewnętrznych i sieci uzbrojenia terenu, przebudowę sieci przesyłowej gazociągu oraz makroniwelację terenu. Warto podkreślić, że tereny inwestycyjne przy ul. Węglowej znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji między innymi przy: autostradzie A1, obwodnicy Bytomia oraz drodze krajowej nr 11 czyli ul. Strzelców Bytomskich, a także tuż obok Centralnej Magistrali Węglowej, co zapewnia doskonałą komunikację zarówno samochodową, jak i kolejową dla przyszłych inwestorów - wymienia Tomasz Sanecki z UM Bytom. - Przebudowa ulicy Węglowej to kolejna inwestycja drogowa realizowana w naszym mieście dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Inwestycja zgodnie z umową zakończona zostanie w 2022 r.
Ulica Węglowa liczy około 1,4 km. Znajdują się przy niej ogródki działkowe, cmentarz, przystanek tramwajowy koło cmentarza, warsztat samochodowy i pola. Teraz jest szansa, że ruch samochodowy na ul. Węglowej znacznie wzrośnie, gdyż 31 marca 2022 r. wydano pozwolenie na budowę obejmujące Budowę trzech hal magazynowych z zapleczami socjalno-biurowymi, portierni, pompowni ze zbiornikiem p.poż., zewnętrznych instalacji wewnątrzzakładowych, tj.: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe, kanalizacji deszczowej i dwóch zbiorników retencyjnych, gazowej, energii elektrycznej, teletechnicznej oraz murów oporowych, dróg wewnętrznych wraz z parkingami i placami w zespole magazynowo-usługowo-produkcyjnym. Powierzchnia obszaru inwestycji to 262 321 m kw., z czego połowę zajmą trzy hale.
Można więc powiedzieć, że bytomska ulica Węglowa przestanie kojarzyć się z węglem, a zacznie z logistyką i składowaniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.