Losowo wybrani pracownicy trzech kopalń Polskiej Grupy Górniczej mieli okazję uczestniczyć w badaniu ankietowym, które dotyczyło rynku pracy, kwalifikacji, kompetencji i predyspozycji zawodowych w kontekście przemian, które w najbliższych dekadach będą zachodzić w regionach górniczych.
Pracownicy pod koniec 2021 r. wypełniali anonimowo ankiety on-line. 31 maja br. przedstawiciele Banku Światowego przyjechali do Polski, aby omówić ich wyniki. W czasie tej wizyty mieli także okazję zobaczyć warunki, w jakich fedrują górnicy z lędzińskiego Ziemowita.
Pilotaż i badanie
Badanie, którego dokładna nazwa brzmi „Pomiar kompetencji i preferencji zawodowych osób dotkniętych transformacją energetyczną przy użyciu metody wyboru warunkowego”, objęło pracowników kopalń Piast-Ziemowit, Ruda i Staszic-Wujek. W sumie było to 1150 osób. Wcześniej przeprowadzono pilotaż na wybranej grupie 32 pracowników. Zorganizowano go na początku listopada ub.r. w ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek.
– Celem pilotażu było sprawdzenie, czy wszystkie informacje i pytania zamieszczone w ankiecie są dobrze zrozumiane i jasne dla naszych pracowników. Padło wówczas z ich strony wiele cennych i konstruktywnych uwag w stosunku do formy badania, treści pytań oraz innych kwestii, np. strukturalnych, które mogłyby wzbudzać niepewność u pozostałych ankietowanych. Wszystkie te spostrzeżenia zostały uwzględnione przed rozpoczęciem głównego badania – tłumaczy dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG Andrzej Sączek, który koordynował projekt.
Co po węglu, co po górnictwie?
Badanie rozpoczęło się 9 listopada 2021 r., kiedy wylosowani do przedsięwzięcia pracownicy otrzymali w Portalu Pracownika dedykowaną im wiadomość oraz dodatkowo SMS z informacją o udziale w projekcie. Przedsięwzięcie zakończyło się w grudniu ub.r.
– To była trochę taka próba odpowiedzenia na pytanie: Co po górnictwie, którego transformacja zgodnie z umową społeczną będzie przebiegała do połowy wieku? Badania w formie ankiet były przeprowadzone na Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce, czyli tych obszarach, gdzie funkcjonuje przemysł węglowy – mówi dyrektor Sączek. Dodał, że w PGG ankietę rozwiązali zarówno pracownicy zatrudnieni na dole, jak i na powierzchni.
– Ta wybrana grupa miała mniej więcej obrazować strukturę danego zakładu i to udało się nam osiągnąć. Zresztą przedstawiciele Banku Światowego w czasie spotkania z wiceprezesem PGG ds. pracowniczych Jerzym Janczewskim, które 31 maja odbyło się w ruchu Ziemowit, chwalili spółkę za sprawne przeprowadzenie badań – mówi dyrektor.
Na spotkaniu zostały przedstawione także wyniki badania. Zapoznali się z nimi m.in. dyrektorzy ds. pracowniczych kopalń należących do PGG.
– To potężna ilość materiału, która może posłużyć do formułowania wielu wniosków oraz pomóc nam znaleźć odpowiedzi na wiele kluczowych pytań, które są związane z transformacją naszej branży oraz regionu – stwierdza dyrektor Sączek.
Dodaje, że wyniki badania będą stanowić podstawę budowania efektywnej polityki rynku pracy uwzględniającej potrzeby i preferencje pracowników.
Niechętni zmianom
Jeden z najważniejszych wniosków mówił o tym, że górnicy chcą kontynuować pracę w swoim zawodzie i słabo są zainteresowani zmianami. Ewentualnie chcieliby robić coś, co będzie zbliżone do ich obecnej pracy. Ponadto można stwierdzić, że ankietowani wykazali duże kompetencje związane z obsługą maszyn i urządzeń i nie boją się uciążliwości pracy.
O tym, jak wygląda praca górnika i w jakich warunkach wykorzystuje on swoje kompetencje, przedstawiciele BŚ mogli przekonać się na własne oczy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.