Jeden z budynków po kopalni Kazimierz-Juliusz był przymierzany do przebudowy i przekształcenia go w przedszkole miejskie. Miasto chciało na ten cel pozyskać środki z Polskiego Ładu. Niestety pomysł ten nie znalazł uznania w oczach administracji rządowej, o czym poinformował w swoich mediach społecznościowych sosnowiecki radny Łukasz Krawiec.
„Nie zawsze jest tak różowo jakbyśmy tego chcieli. Bardzo liczyłem na to, że uda się pozyskać dofinansowanie na dwie bardzo istotne inwestycje w naszych dzielnicach: przebudowa budynku KWK Kazimierz-Juliusz na nowe przedszkole i żłobek, budowa kanalizacji w dzielnicy Ostrowy Górnicze” – napisał radny.
„Niestety tylko jeden projekt z trzech złożonych do tzw. Polskiego Ładu zyskał uznanie strony rządowej. Przebudowa budynku KWK KJ na przedszkole i żłobek oraz kanalizacja będą musiały poczekać, oby tylko nie za długo” – dodał.
Przypomnijmy, że w listopadzie 2020 r. Sosnowiec zawarł ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń umowę, na mocy której stolica Zagłębia Dąbrowskiego na podstawie darowizny otrzymała blisko 3 ha terenów wraz z pokopalnianymi budynkami.
Nieruchomości oraz ruchome składniki mienia zostały przekazane gminie zgodnie z postanowieniami art. 23, ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Sosnowiec otrzymał obiekty po dawnej kopalni oraz działki, na których się one znajdują, tak, by przekazana część stanowiła całość umożliwiającą wykorzystanie tych obiektów i otaczających je terenów zielonych.
W sumie to sześć działek o łącznej powierzchni 28 524 m kw. Największa z nich ma 17 518 m kw. i to na niej znajdują się: budynek warsztatu MD, budynek maszyny wyciągowej szybu K-I, budynek nadszybia szybu K-I, budynek stacji ratowniczej, budynek kompleksu BHP I wraz z budynkiem portierni, budynek transformatorów wraz z rozdzielnią elektryczną 500 V, drogi i place w rejonie szybu K-I oraz wieża wyciągowa szybu K-I. Jak oszacowała SRK, łączna obecna wartość rynkowa prawa użytkowania wieczystego gruntu, własności budynków, budowli, a także maszyn, urządzeń i pozostałych składników majątku to ponad 3,7 mln zł.
Warto dodać, że Sosnowiec w ramach Polskiego Ładu otrzymał 30 mln zł na realizację termomodernizacji ośmiu obiektów edukacyjnych: Przedszkole Miejskie nr 5 w Sosnowcu, Przedszkole Miejskie nr 40 w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 36 w Sosnowcu, SP 23 - Szkoła Radości w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sosnowcu, Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Sosnowcu oraz IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.