Kiedy Wielka Brytania w wyniku procesu popularnie zwanego Brexitem 31 stycznia 2020 roku opuściła struktury Unii Europejskiej wydawało się, że jej odejście z tak wielkiego bloku gospodarczego przyniesie jej same niepowodzenia. Początkowo wszystko szło w tym kierunku.
Kryzys energetyczny, jaki zapanował w tym kraju okazał się szczególnie dotkliwy dla gospodarstw domowych, gdzie rachunki za energię poszybowały wysoko w górę, powodując z tego powodu powszechne niezadowolenie z działalności rządu. Ten zaś znalazł się w mało komfortowej sytuacji popierania odnawialnych źródeł energii, które stały się przyczyną tego kryzysu, a koniecznością sięgnięcia do zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Północnym, czemu z powodów polityki klimatycznej rząd był przeciwny.
Szalone pomysły na dostawę taniej energii pochodzącej z setek, a nawet tysięcy morskich farm wiatrowych, miały propagandowo ograniczyć krytykę działań na tym polu. We wtorek brytyjskie media triumfalnie doniosły, że rząd tego kraju dokonał przełomu w zaopatrzeniu jego obywateli i przemysłu w tanią energię. Podkreśla się, że sukces ten został dokonany, nie na skutek gigantycznych wydatków, ale wręcz odwrotnie, zaistniał on dzięki zręcznej polityce zagranicznej.
Oto wizyta premiera w Katarze, okazała się ratunkiem, na który od dawna oczekiwano. Po powrocie do kraju premier Boris Johnson powiedział: „Dzisiejsze ogłoszenie przez naszych katarskich przyjaciół nowych inwestycji w wysokości do 10 miliardów funtów jest kolejnym wotum zaufania dla wspaniałych brytyjskich przedsiębiorstw i najnowocześniejszego przemysłu. Katar jest cenionym partnerem Wielkiej Brytanii, wspieranym przez przywództwo szejka Tamima bin Hamada. Odbyliśmy bogatą dyskusję na tematy ważne dla obu naszych krajów, w tym ożywienie gospodarki, zapewnienie stabilności regionalnej i poprawę bezpieczeństwa energetycznego po przerażającej inwazji Rosji na Ukrainę”.
W wyniku tego porozumienia Katar zobowiązał się zainwestować w rewolucyjne małe reaktory jądrowe Rolls-Royce'a, które zapewnią tanią i niezawodną energię dla Zjednoczonego Królestwa. Mają one zapewnić bardziej wydajny sposób dostarczania energii jądrowej niż tradycyjna tego rodzaju technologia z jednostkami, które będą w stanie zasilić pół miliona domów, mimo że są wielkości dwóch boisk piłkarskich.
Jednocześnie Katar wraz z, francuskim gigantem naftowym Perenco i amerykańską firmą Exelon Generation udzielą pożyczki w wysokości 500 milionów funtów Rolls-Royce'owi, aby przyspieszyć rozwój przełomowej technologii. Rolls-Royce i Katar mają również połączyć siły, aby zbudować kampus naukowo-techniczny w Wielkiej Brytanii, dla rozwijania tego rodzaju technologii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.