Zysk netto czeskiej grupy energetycznej ČEZ w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrósł o 218 proc. rok do roku, do 26,7 mld koron. Dochód operacyjny wzrósł o 29 proc. do 76 mld koron, a zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) o 119 proc. do 43,7 mld koron.
Według ČEZ przyczyną wzrostu jest między innymi ogromny wzrost cen towarów na rynkach hurtowych oraz rekordowy zysk z obrotu towarami na rynkach Europy Zachodniej. Grupa zwiększyła tegoroczną całoroczną prognozę EBITDA do 95 do 99 mld koron, a prognozę zysku netto do 45 do 49 mld koron..
- Przewidywany zysk netto za cały rok 2022 wskazuje na dywidendę na poziomie 67-73 koron na akcję – powiedział prezes CEZ Daniel Beneš.
- W przyszłym roku najprawdopodobniej zostanie wypłacona najwyższa dywidenda w historii spółki, a właściciel większościowy, państwo czeskie, może otrzymać ponad 27 mld koron – dodał.
Ceny wzrosły, sprzedaż spadła
Według ČEZ wzrost rynkowych cen energii elektrycznej przyczynił się do wzrostu zysku w segmencie wytwarzania, ale miał negatywny wpływ na wyniki segmentu sprzedaży energii. Zysk operacyjny przed amortyzacją w segmencie produkcyjnym wzrósł rok do roku o 28 miliardów CZK do 36,7 mld koron w pierwszym kwartale, czyli ponad czterokrotnie w stosunku do poziomu z ub.r. Z kolei w segmencie sprzedaży zysk operacyjny spadł rok do roku o 2,4 mld, a więc spadł do straty ok. 0,2 mld koron.
- Powodem są coraz wyższe ceny zakupu energii elektrycznej i gazu, a także troska o nowych klientów, o których spółka ČEZ Sprzedaż zagospodarowała po dostawcach, którzy w ub.r. zawiedli - powiedział rzecznik ČEZ Ladislav Kříž.
Dostawcy ostatniej szansy
W październiku ub.r. Bohemia Energy, największa grupa alternatywnych dostawców energii w Czechach, ogłosiła zaprzestanie działalności i dostaw energii elektrycznej i gazu z powodu ekstremalnego wzrostu cen energii na rynkach. Tym samym 900 000 klientów Bohemia Energy znalazło się w reżimie dostawcy ostatniej szansy, większość z nich w ČEZ. Inni dostawcy zakończyli działalność po Bohemia Energy. Grupa ČEZ poinformowała, że 99,8 proc. klientów zostało już przeniesionych do grupy.
Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i jądrowych w Grupie ČEZ wzrosła nieznacznie o jeden procent rok do roku do 8,9 terawatogodzin w pierwszym kwartale. Produkcja ze źródeł węglowych i parowo-gazowych spadła o dziesięć procent, do sześciu terawatogodzin, głównie z powodu zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w elektrowni parowo-gazowej Počerady o 40 proc..
Według ČEZ obecna sytuacja geopolityczna wzmacnia koncentrację grupy na produkcji energii elektrycznej ze źródeł bezemisyjnych. Na przykład planowanych jest 17 nowych projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 megawatów, poinformował ČEZ.
Większościowym udziałowcem ČEZ jest państwo, które za pośrednictwem Ministerstwa Finansów posiada około 70 proc. akcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.