Mongolia zintensyfikuje w tym roku dostawy surowców do Chin, takich jak węgiel koksujący i miedź, ponieważ rozwija swój sektor wydobywczy i wzmacnia sieć transportową.
Jedna z najważniejszych agencji analitycznych Stanów Zjednoczonych, jaką jest S&P Global Commodity Insights, która dostarcza informacji o energii i surowcach na całym świecie, publikuje wywiad z Batnairamdal Otgonsharem, mongolskim wiceministrem przemysłu ciężkiego o aktualnej sytuacji górnictwa rud miedzi i węgla koksowego w tym kraju (Mongolia eyes ramp-up of coking coal, copper exports to China in 2022, 12.04.2022).
Po 30 latach inwestycji górniczych tylko w tych dwóch sektorach zapowiadane są rekordowe zyski z ich eksportu do Chin. Minister zapowiedział, że Mongolia zintensyfikuje w tym roku o dostawy surowców do Chin w 2022 r., ponieważ rozwija swój sektor wydobywczy i wzmacnia sieć transportową, Dostawy te uległy zmniejszeniu w minionym roku, gdyż większość tego handlu prowadzona była za pośrednictwem samochodów ciężarowych. Okresowo transport ten był wstrzymywany na przejściach granicznych ze względu na ograniczenia pandemiczne.
To ma się zmienić jeszcze w tym roku. Mongolia chce uruchomić w trzy linie kolejowe, co ma wprowadzić sektor wydobywczy na zupełnie nowy poziom. Transport kolejowy będzie dużo bardziej wygodny, opłacalny i bezpieczniejszy przy mniejszym kontakcie z ludźmi w czasie ograniczeń granicznych COVID-19.
Linia kolejowa Tavantolgoi-Gashuunsukhait zostanie uruchomiona w lipcu, a 75 proc. projektu zostało ukończone do tej pory. Połączy ona główna mongolską odkrywkową kopalnię węgla z chińską siecią kolejową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.