W ostatnich latach w Polsce wydrążono kilka nowych tuneli. Część z nich drążono pod nadzorem górniczym. Inne obywały się bez tego nadzoru. Wyższy Urząd Górniczy uważa, że Prawem geologicznym i górniczym objęte powinno być drążenia wszystkich tuneli. Odpowiednia propozycja nowelizacji została zgłoszona do ministerstwa.
Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2021 r. poz. 1420 i 2269), zwanej dalej „Pgg”, przepisy Pgg, z wyjątkiem przepisów dotyczących koncesji, stosuje się odpowiednio do „drążenia tuneli z zastosowaniem techniki górniczej”.
- Z inicjatywy Wyższego Urzędu Górniczego została zgłoszona propozycja rezygnacji z członu „z zastosowaniem techniki górniczej”, ponieważ zwrot ten jest niedookreślony i budzi wątpliwości interpretacyjne. Projektowana zmiana została przygotowana w Wyższym Urzędzie Górniczym i w całości przyjęta przez Ministra klimatu i Środowiska w projekcie ustawy - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Z tego też względu, stosownie do art. 1 pkt 4 projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (UD280), powołany pkt 4 w art. 2 ust. 1 Pgg otrzyma brzmienie: „drążenia tuneli”. Co jest powodem takiej zmiany?
- Do Wyższego Urzędu Górniczego napływały sygnały, że zwrot „drążenie tuneli z zastosowaniem techniki górniczej” budzi wątpliwości interpretacyjne co do sposobu rozróżnienia, czy stosowana będzie technika górnicza czy budowlana - wyjaśnia Anna Swiniarska-Tadla.
Pojęcie „techniki górniczej” nie posiada definicji ustawowej. Zdaniem WUG nie ma możliwości zdefiniowania tego pojęcia, ponieważ oznacza ono całokształt wiedzy technicznej stosowanej w górnictwie, która ulega ciągłej ewolucji wraz z rozwojem wiedzy. Odesłanie do techniki górniczej ma charakter ogólnej dyrektywy, wskazującej generalny kierunek rozwiązań technicznych stosowanych przy drążeniu tunelu, co pozwala na indywidualne podejście do każdego drążenia.
- Przedmiotowe odesłanie należy traktować jako klauzulę generalną, której funkcją jest jedynie uelastycznienie prawa podmiotowego i nadanie mu charakteru dynamicznego. Jednakże w praktyce klauzula generalna zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 4 Pgg jest interpretowana w bardzo różny sposób, nawet taki, który zmierza do wyłączenia spod odpowiedniego stosowania przepisów prawa geologicznego i górniczego do robót polegających na drążeniu tuneli. Zaproponowane w projekcie zmiany ustawy Pgg wykreślenie zwrotu „z zastosowaniem techniki górniczej” jednoznacznie wskaże, że drążenie tuneli podlega odpowiedniemu stosowaniu przepisów prawa geologicznego i górniczego z wyłączeniem przepisów o koncesjach - uzasadnia Anna Swiniarska-Tadla.
W ostatnich latach pod nadzorem górniczym wykonywane były prace przy drążeniu np. tunelów w ciągu drogi ekspresowej S-3 na Pogórzu Wałbrzyskim. Bez nadzoru górniczego podjęto m.in. drążenie tunelu kolejowego w Łodzi pomiędzy stacjami Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska czy też tunelu drogowego pod cieśniną Świną w Świnoujściu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.