Bytomska Straż Miejska interweniowała po zgłoszeniu o wulgarnych napisach, wymalowanych na ogrodzeniu w dzielnicy Stroszek. Oddziela ono teren dawnej KWK Powstańców Śląskich, gdzie m. in. fedruje prywatny Zakład Górniczy Eko-Plus, od chodnika wiodącego wzdłuż ul. Hakuby. Jak się okazuje, w przypadku braku celowego zawinienia ze strony właściciela posesji, nie ma podstaw do karania go za tego rodzaju dewastację.
- Straż Miejska w ramach wykonywanych patroli podjęła interwencję w tej sprawie i przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami firm zarządzających mieniem zakładów, do których należy ogrodzenie. W aktualnym stanie prawnym nie istnieją jednak regulacje pozwalające na egzekwowanie od właścicieli i użytkowników budynków i budowli oczekiwanych walorów estetycznych elewacji i ogrodzeń. Przepis art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego nakłada obowiązek użytkowania obiektu budowlanego w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywania go w należytym stanie technicznym i estetycznym. Jednakże w przypadku braku jakiegokolwiek zawinienia ze strony właściciela lub administratora bezzasadne jest obciążanie tych osób bądź podmiotów kosztami usuwania tych napisów. Należy podkreślić, że do rzadkości należą sytuacje w których strażnicy zastają sprawcę na „gorącym uczynku” i mogą zastosować sankcje prawne - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Napisy wykonane zostały farbą zarówno na metalowej jak i betonowej części ogrodzenia. Obok zwyczajowej nazwy jednego z bytomskich osiedli oraz klubu piłkarskiego znalazły się tam wulgaryzmy i groźby karalne. Z kontekstu można wywnioskować, że odnosiły się przynajmniej częściowo do kibiców jednego z klubów sportowych, grających w rozgrywkach niższej ligi. Napisy nie miały nic wspólnego z kopalnią, fedrującą po drugiej stronie ogrodzenia.
Ulica Ignatza Hakuby należy do nowszych ulic na terenie Bytomia. Poprowadzona została przez teren należący w przeszłości do Kopalni Węgla Kamiennego Powstańców Śląskich, po likwidacji zakładu. Przy ul. Hakuby znajduje się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a po wschodniej stronie drogo - ZG Eko-Plus.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kto pytał
Ale jakie konkretnie napisy się pojawiły? Artykuł niepełny, brak kluczowej informacji.