- Wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą spowodowała, że znowu ogromne znaczenie przywiązuje się do uniezależnienia krajów Unii Europejskiej od gazu i ropy pochodzących z Rosji – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie HENRYK ORCZYKOWSKI, prezes Stalprofilu.
Spółka opublikowała szacunkowe wyniki I kwartału br. Czy są satysfakcjonujące?
Przedstawione przez Zarząd STALPROFIL S.A. wyniki mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie do czasu publikacji raportu kwartalnego za I kw. 2022 r., który zamierzamy opublikować 27 maja 2022r. Przychody ze sprzedaży w I kw. wyniosły 333 920 tys. zł, o 68 proc. więcej niż w I kw. zeszłego roku. Zysk brutto zamknął się kwotą 69 489 tys. zł i był o 133 proc. większy niż w tym samym okresie zeszłego roku. Pierwszy kwartał 2022 r. w porównaniu do I kw. 2021 r. wykazał przychody wyższe o 68 proc. r/r, natomiast zysk netto był wyższy r/r o 196 proc..
Skąd tak dobre wyniki?
Istotny wzrost wyników Spółki w I kw. 2022 r. związany był głównie z działalnością w segmencie stalowym. W warunkach dynamicznie rosnących cen wyrobów hutniczych oraz utrzymującego się wysokiego popytu ze strony konsumentów stali, Spółka zrealizowała w I kw. 2022 r. o 26 proc. wyższy r/r wolumen sprzedaży wyrobów hutniczych. Sytuacja na rynku stali w I kwartale, a szczególnie w marcu br., była pod silnym wpływem następstw wojny w Ukrainie. Europejski, a zarazem polski, rynek stali jest w dużym stopniu powiązany ze wszystkimi trzema państwami zaangażowanymi w zbrojny konflikt Ukrainą, Rosją i Białorusią.
W jakim zakresie wojna w Ukrainie wpłynęła na ceny stali?
Zerwane łańcuchy dostaw z tych kierunków spowodowały niedobór na rynku stali, a dodatkowo realizowane „zakupy przezornościowe” konsumentów stali spowodowały nasilenie popytu i w skutek tego gwałtowny wzrost ich cen.
Czy jest szansa na normalizację polskiego rynku stali?
Ten nadzwyczajny stan rynku stalowego powinien ulec normalizacji w II kwartale br. Ekspozycja STALPROFIL S.A. na wschodnich rynkach, zarówno po stronie zakupów, jak i sprzedaży była niewielka, dlatego Spółka nie poniosła w I kwartale 2022 r. w tym obszarze negatywnych konsekwencji wojny w Ukrainie. Ponadto, z chwilą wybuchu konfliktu zbrojnego, kontakty handlowe z dostawcami i odbiorcami z w/w krajów zostały całkowicie wstrzymane, bez ujemnego wpływu na rozrachunki Spółki zarówno z tytułu zakupu, jak i sprzedaży.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.