W czwartek rozpoczyna się czwarta edycja konferencji Wydawnictwa Gospodarczego.
Gdy przed czterema laty zespół redakcyjny „Trybuny Górniczej” i portalu netTG.pl wpadł na pomysł organizowania cyklicznej konferencji, wiedzieliśmy, że wiodącą ideą tego wydarzenia musi być bezpieczeństwo. Podejmowaliśmy więc tematykę komunikacji kryzysowej, funkcjonowania służb ratowniczych, schorzeń kardiologicznych i schorzeń kręgosłupa nękających górnicze załogi oraz badań profilaktycznych. Obecną edycję Akademii Bezpieczeństwa postanowiliśmy poświęcić zagrożeniom zewnętrznym, które dotknęły branżę w ciągu minionych dwóch lat, czyli epidemii koronawirusa i wojnie toczącej się tuż za naszą granicą.
Niestety, tragiczne wydarzenia ostatniego tygodnia boleśnie uświadomiły nam, co będzie tematem kolejnej, piątej konferencji. O zagrożeniach naturalnych towarzyszących górniczej pracy chcemy jednak dyskutować wówczas, gdy przyjdzie na to pora. Cały zespół redakcyjny „TG” i netTG.pl Gospodarka i Ludzie uważa, że na wyrażanie opinii i komentarzy jest obecnie za wcześnie, a te pojawiające się w mediach bywają niesprawiedliwe i krzywdzące. Po pożegnaniu tragicznie zmarłych pracowników i zbadaniu przyczyn obu katastrof, przyjdzie czas na analizę; dzisiaj trzeba działać tak, jak nakazuje przyzwoitość: opłakać zmarłych i robić swoje. Robimy więc swoje. Relacjonujemy bolesne wydarzenia i pracujemy według planu.
Już w czwartek, w Zawierciu, rozpocznie się IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego, nad którą honorowe patronaty objęli: Jacek Sasin – wicepremier, minister aktywów państwowych, Adam Mirek – prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Piotr Buchwald – prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jarosław Grzesik – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Swoją obecność na konferencji zapowiedział Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Konferencja może się odbyć dzięki hojności naszych partnerów, którymi są: LW Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa, Cen-Rat, Główny Instytut Górnictwa, Holding KW, GSU, Nadwiślańska Agencja Turystyczna oraz Famur.
Debata podczas konferencji toczyć się będzie w kilku blokach: Fakty i mity, Finanse, Prawo i bezpieczeństwo, a zaproszenie do wygłoszenia referatów przyjęli znakomici prelegenci. Relację z konferencji znaleźć będzie można na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz w kolejnym wydaniu „Górniczej”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.