Zarząd KGHM Polska Miedź zadecydował o zmianach na stanowiskach dyrektorskich w kopalniach. Nowym dyrektorem naczelnym ZG Polkowice-Sieroszowice został Mariusz Kręgiel. ZG Lubin będzie natomiast kierował Sebastian Jedliński. Zmiany nie objęły ZG Rudna, gdzie dyrektorem naczelnym jest Dariusz Świderski.
Oddział Górniczy Polkowice-Sieroszowice powstał w 1996 r. w wyniku połączenia odrębnych jednostek produkcyjnych – ZG Polkowice i ZG Sieroszowice.
Budowa tego pierwszego rozpoczęła się w 1962 r. Kopalnia Polkowice rozpoczęła wydobycie w 1968 r. Cztery lata później osiągnęła zdolność produkcyjną w wysokości 4,5 mln t rocznie, aby już w rok później zwiększyć ją do 7,5 mln t rudy. Budowa kopalni Sieroszowice ruszyła w 1977 r., a pierwszy oddział eksploatacyjny uruchomiono w 1980 r.
ZG Polkowice-Sieroszowice swoją podstawową działalność górniczą prowadzi na czterech obszarach górniczych: Polkowice, Radwanice Wschód, Sieroszowice i Gaworzyce, oraz na obszarze górniczym Głogów Głęboki – Przemysłowy, gdzie realizowany jest projekt inwestycyjny związany z udostępnianiem tego złoża do eksploatacji
ZG Lubin to najstarsza kopalnia w polskim Zagłębiu Miedziowym. Wydobywana w nich polimetaliczna ruda zawiera głównie miedź oraz srebro. Budowa ZG Lubin ruszyła 1 stycznia 1960 r. Kopalnia rozpoczęła pracę osiem lat później, a pełną zdolność produkcyjną, w wysokości 4,5 mln ton rudy na rok, osiągnęła w 1972 r. Po przeprowadzonej rok później rozbudowie wydajność wzrosła do 7,6 mln t rudy miedzi rocznie.
Działalność wydobywcza kopalni Lubin prowadzona jest na obszarze 158 km kw. Złoże eksploatowane jest systemem komorowo-filarowym z samoczynnym ugięciem stropu i komorowo-filarowym z podsadzką hydrauliczną. Kopalnia dysponuje siedmioma szybami o głębokościach od 494 do 963 m, z których jeden jest szybem wydobywczym, a pozostałe pełnią funkcje zjazdowo-materiałowe i wentylacyjne.
ZG Rudna to jedna z największych głębinowych kopalń rudy miedzi na świecie. Jej budowę rozpoczęto we wrześniu 1969 r. a w lipcu 1974 r. kopalnia osiągnęła 25 proc. projektowanego wydobycia i została oficjalnie przekazana do eksploatacji. Dzięki infrastrukturze Rudnej KGHM ma dostęp do złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy
Eksploatacja złoża na terenie ZG Rudna prowadzona jest w trzech rejonach wydobywczych: GG-1, GG-2 i GG-3. W oddziale funkcjonuje 10 szybów o głębokości od 941 do 1244 m – 3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 3 zjazdowo-materiałowe. Proces produkcyjny realizowany jest z zastosowaniem systemów eksploatacji komorowo-filarowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.