Bieruński ZGRI realizuje kolejne innowacyjne projekty. Związane są nierozłącznie z odmetanowaniem przy zastosowaniu technologii podziemnych wierceń kierunkowych.
W ub.r. wdrożono innowacyjne rozwiązanie polegające na ujmowaniu wysokoprocentowej mieszaniny powietrzno-metanowej z górotworu, aby na stacji odmetanowania oraz w głównych rurociągach, stężenie metanu utrzymywane było na optymalnym i bezpiecznym poziomie.
Teraz inżynierowie ZGRI sięgnęli po wiertnicę kierunkową WWH-5. Urządzenie doskonale sprawdza się właśnie przy wykonywaniu wierceń otworów badawczych. W ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek oddziały wiertnicze Zakładu realizują projekt związany z odmetanowaniem przy zastosowaniu technologii podziemnych wierceń kierunkowych, z wykorzystaniem wiertnicy kierunkowej typu Diamec PHC-8.
Głównym celem odmetanowania jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa prowadzanych w niej robót. Odmetanowanie górotworu to najskuteczniejszy środek zwalczania zagrożenia metanowego, zapewniający zmniejszenie wypływów metanu do przestrzeni roboczych i ograniczający zjawiska wydmuchów czy nagłych wyrzuty metanu i węgla.
To jednak nie wszystko. Brygady ZGRI prowadzą w ruchach Piast i Ziemowit, a także w kopalni Bolesław Śmiały specjalistyczne roboty szybowe, w tym remonty zbrojenia szybowego, wymiany rurociągów, remonty układów głównego odwadniania i obmurza rur szybowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.