Do 28 kwietnia 2022 r. można zgłaszać uwagi do do projektu zmiany planu zadań ochrony dla obszaru Natura 2000 Rudawy Janowickie PLH020011. Na obszarze tym znajdują się tereny przekształcone eksploatacją górniczą, a jednym z celów ochrony jest zachowanie specyficznych typów roślinności, porastającej hałdy pokopalniane.
Ochrona obszaru Natura 2000 Rudawy Janowickie PLH020011 realizowana jest na podstawie zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z 11 lipca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych. Wszczęta na początku kwietnia procedura zmierza do zmiany treści załącznika nr 4 do wspomnianego planu. Określa on konkretnie, jakie działania mają być podjęte i jaki ma być osiągnięty efekt.
W opublikowanym przez wrocławski RDOŚ projekcie załącznika znaleźć można także propozycje działań odnoszących się do terenów pogórniczych. Jednym z przedmiotów ochrony w Rudawach Janowickich są murawy galmanowe z takimi trawami, jak mietlica pospolita czy kostrzewa owcza. Zakłada się utrzymanie ich wysokości do 30 cm tak, aby pomiędzy roślinami widoczne było podłoże hałdy. Gatunki synantropijne mogłyby zajmować do 5% pokrycia hałdy. Pożądanym byłoby zdaniem RDOŚ, gdyby notowano tylko sporadyczne ślady niszczenia i zaśmiecania hałdy.
Na terenie Rudaw Janowickich prócz hałd znajdują się także wyrobiska po podziemnej eksploatacji górniczej, w tym zabezpieczone kratą, umożliwiającą bezpieczny wlot nietoperzy. Projekt zarządzenia zakłada utrzymanie takich gatunków nietoperzy, jak m.in. podkowiec mały, mopek, czy nocek duży.
Sąsiadujące z Karkonoszami Rudawy Janowickie należą do intensywniej w przeszłości wykorzystywanych górniczo pasm górskich Sudetów. Rozciągają się od Przełęczy Kowarskiej na południu po dolinę rzeki Bóbr na północy. Ta ostatnia oddziela je od Gór Kaczawskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.