Prezentacje raportów branżowych i Gala Konkursowa XXXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej jak zwykle odbyły się w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wydarzenie przebiegało w cieniu konfliktu w Ukrainie. Towarzyszyła mu aukcja obrazów ukraińskich artystek.
- Spotykamy się w szczególnym okresie, w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Ta wojna toczy się w obronie wartości, które są nam szczególnie bliskie. Niespodziewanym pokłosiem wojny, która nie powinna mieć miejsca w Europie, może być bliska obecność Ukrainy w Unii Europejskiej. Wspieramy Ukrainę także podczas SEP – mówił dr Jerzy Kicki, przewodniczący komitetu organizacyjnego SEP.
Dodał, że wojna wywiera ogromny wpływ na to, co zobowiązana unijnymi sankcjami polska gospodarka musi wykonać.
- To nie będzie łatwe zadanie. Jesteśmy uzależnieni od Rosji pod względem surowcowym, zwłaszcza w sektorze energetycznym. Szczególnie trudno będzie uwolnić się od gazu, ale też przed górnictwem stoi ogromne wyzwanie, bo tu nic nie dzieje się szybko. Inwestycje wymagają czasu. Wiele trzeba zmienić w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. Przed nami stoją też wyzwania dotyczące oszczędności, by ta sytuacja stała się dla nas łatwiejsza – mówił dr Kicki.
Prof. Roman Dyczkowski z Uniwersytetu Narodowego Dnipro, z którym połączono się online podczas gali, podkreślił, że to, co widzimy w zniszczonej przez Rosjan podkijowskiej Buczy to mała część tego, co się naprawdę wydarzyło.
- To nie powinno mieć miejsca w Europie. Dziękuję wszystkim za wsparcie, które dajecie Ukrainie. Cieszę się, że Polak stoi obok Ukraińca. Proszę nie zniechęcajcie się. Zaczyna się druga część tego konfliktu, przechodzi on na wschód, tam gdzie i my jesteśmy. III wojna światowa już trwa, oby Ukraina zwyciężyła i na niej to się skończyło. Ukraina walczy, by obronić Europę od tej nawały, która idzie ze wschodu – mówił prof. Dyczkowski.
Zachęcał górników do walki o węgiel, bo nie wolno się uzależniać od obcych surowców.
- Energetyka idzie teraz obok polityki. Przekazuję braterskie przywitanie od górników z Ukrainy. Szczęść Boże Nam wszystkim. Ukraina będzie zawsze pamiętała to, co dla niej zrobiliście – podsumował ukraiński naukowiec.
Podczas gali przeprowadzono aukcję obrazów na rzecz uzdolnionych dzieci Ukrainy. Dochód z niej to około 20 tys. zł. W przerwach między prezentacjami występowali polscy i ukraińscy artysci.
Podczas wieczoru dokonano prezentacji Instytutu GSMiE PAN, który obchodzi w tym roku 35-lecie. Artur Wasil, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka, opowiedział o 40-latach wydobycia, dokonaniach firmy i jej planach na następne lata.
Alicja Stefaniak, dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Szkolenia z Wyższego Urzędu Górniczego, przedstawiła Raport o stanie bezpieczeństwa w górnictwie. Mirosław Skibski, dyrektor katowickiego Oddziału ARP opowiedział o stanie górnictwa węgla kamiennego. Z kolei Jan Zimroz z KGHM Polska Miedź zaprezentował raport o stanie górnictwa miedzi.
Na zakończenie uczestnicy gali poznali wyniki XVI Turnieju Wiedzy Górniczej oraz Konkursu Bezpieczna Kopalnia i Konkursu im. Prof. Bolesława Krupińskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.