Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a technologiczny Nasdaq zniżkował ponad 2 proc., gdyż inwestorzy obawiają się wpływy podwyżek stóp proc. na wyceny firm. Uwaga inwestorów jest nadal zwrócona na Ukrainę, gdzie rosyjska armia prowadzi inwazję.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,19 proc. i wyniósł 34.308,08 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 1,69 proc. i wyniósł 4.412,53 pkt.
Nasdaq Composite spadł o 2,18 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.411,96 pkt.
Beat Wittmann, prezes Porta Advisors, powiedział, że zbliżające się wycofanie płynności banku centralnego, perspektywy wzrostu i zysków przedsiębiorstw oraz nastroje inwestorów nie stanowią wsparcia dla indeksów obarczonych sporym ryzykiem w najbliższej przyszłości.
Wszystkie te trendy są albo w szczytowych momentach, albo naprawdę negatywne, i w zależności od wydarzeń wojennych inflacja będzie trwała, a nawet wzrośnie, a banki centralne pozostają w tyle - powiedział Wittmann.
Spodziewam się dalszego spadku płynności na rynku, rosnących stóp procentowych i inflacji, a jak dotąd mieliśmy zakłócenia tylko po stronie podaży. Może się to rozlać na stronę popytową, ale to zależy od rozwoju wojny w Ukrainie, po której można się spodziewać, że tak czy inaczej będzie się przedłużać - dodał.
Akcje Twittera przed rozpoczęciem sesji spadały nawet 8 proc., ale poniedziałkowy handel zakończyły na prawie 2-proc. plusie po tym, jak miliarder i prezes Tesli Elon Musk zdecydował, że nie będzie zasiadał w zarządzie Twittera po objęciu 9,2 proc. akcji spółki.
Obawy, że wyższe stopy procentowe zniechęcą inwestorów do zakupu bardziej ryzykownych aktywów, spowodowały siną przecenę akcji spółek technologicznych. Microsoft spadł prawie 4 proc., producenci półprzewodników nVidia i Advanced Micro Devices spadły odpowiednio: 5,3 i 3,6 proc.
W ślad za taniejącą ropą naftową zniżkowały notowania akcji spółek paliwowych. Occidental Petroleum stracił prawie 5 proc., Diamondback Energy poszedł w dół o 4,3 proc., a Conocophillips spał 4 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.