W tym roku Lubelski Węgiel Bogdanka planuje produkcję węgla handlowego na poziomie 9,5 mln ton. Jak wskazał prezes spółki Artur Wasil, aby spółka mogła w znaczny sposób zwiększyć produkcję konieczna byłaby budowa nowego szybu wydobywczego.
Węgiel powoli staje się towarem deficytowym, a problem może się już wkrótce pogłębić wraz z wprowadzeniem embarga na surowiec z Rosji. Nic dziwnego, że o możliwości zwiększenia produkcji pytani są krajowi producenci węgla.
Jak argumentuje prezes LW Bogdanka Artur Wasil możliwości wydatnego zwiększenia produkcji w zakładach ogranicza jednak przepustowość szybów i nie będzie to możliwe bez budowy nowego szybu wydobywczego.
- Projektując produkcję rok do roku zakładamy maksymalizację wydobycia szybami. Biorąc to pod uwagę w tym roku planujemy produkcję na poziomie 9,5 mln ton – powiedział Wasil.
- To co w tej chwili jest niemożliwe, to zmiana prawa dotycząca stopnia wykorzystania złoża. Przypomnę, że w krajach takich jak Australia czy Stany Zjednoczone stopień wykorzystania złoża jest na poziomie 50 proc., natomiast u nas to 90 proc. To oznacza, że oni wybierają, to co się opłaca. My natomiast nie możemy tego zrobić z punktu widzenia prawa, ale także znaczenie ma tutaj funkcjonowanie i żywotność kopalni. Jeżeli byśmy chcieli wybierać to, co mamy najlepsze, to skrócilibyśmy czas życia naszej kopalni. Dlatego musimy uśredniać, czyli wybierać z poszczególnych obszarów i miksować tę produkcję. Tak naprawdę, żeby zwiększyć produkcję w sposób wydatny musielibyśmy wybudować nowy szyb wydobywczy, co przy obecnym stanie procedur zajęłoby kilka lat – dodał szef Bogdanki.
Jeśli chodzi o produkcję węgla, to w ostatnim czasie LW Bogdanka lubi pozytywnie zaskakiwać. W minionym roku spółka zaplanowała produkcję węgla na poziomie 9 mln ton. W październiku roczny cel produkcyjny został podniesiony do 9,6 mln ton, a po zamknięciu roku okazało się, że i ten plan został pobity – w 2021 roku spółka wyprodukowała 9,9 mln ton. Czy i w tym roku można się spodziewać, że założenia produkcyjne zostaną przekroczone?
- Myślimy o tym, ale nie mogę mówić o liczbach z uwagi na status giełdowy spółki – zaznaczył prezes Wasil.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pitun nie jest w stanie przyspieszyć procedur?