Ponad 250 nieprawidłowości stwierdzili rybniccy strażnicy miejscy w I kw. br. prowadząc kontrole źródeł ogrzewania. Uchwała antysmogowa woj. śląskiego zakazuje od początku br. korzystania z niespełniających norm instalacji, użytkowanych powyżej 10 lat.
Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, w trzech pierwszych miesiącach 2022 r. w wyniku kontroli źródeł ogrzewania strażnicy stwierdzili ponad 250 nieprawidłowości: wystawili 47 mandatów, udzielili 205 pouczeń i skierowali 25 wniosków do sądu.
Od początku br. w woj. śląskim obowiązuje zapis uchwały antysmogowej, nakładający na mieszkańców obowiązek wymiany kotłów węglowych, użytkowanych dłużej niż 10 lat.
Mandaty w wysokości 500 zł strażnicy wystawiają, jeżeli właściciel nieruchomości nie dopełnił obowiązku wymiany źródła ogrzewania i jak dotąd nie zrobił żadnego ruchu w kierunku takiej wymiany.
Pouczenia udzielane są w przypadku, gdy piec nie został jeszcze wymieniony, ale właściciel nieruchomości jest w trakcie załatwiania formalności związanych z instalacją nowego źródła ogrzewania - np. czeka na podłączenie do sieci gazowej albo ciepłowniczej, na dostawę pieca. W takich przypadkach strażnicy wyznaczają kolejne terminy kontroli.
Natomiast wnioski do sądu składane są wtedy, gdy właściciel nieruchomości nie zamierza zmienić sposobu ogrzewania swojego domu, świadomie nadal trując innych. W tej sytuacji to sąd rozstrzygnie o wysokości kary, przy czym może ona sięgnąć 5 tys. zł.
Tylko w styczniu br. rybniccy strażnicy stwierdzili blisko 100 nieprawidłowości: wystawili 22 mandaty, udzielili 72 pouczeń i skierowali 5 wniosków do sądu.
Również w styczniu br. samorząd Rybnika informował o sprawdzaniu dymów nad kominami prywatnych domów za pomocą dronów, zapewnianych przez Polski Alarm Smogowy. W patrolach uczestniczyły dwa drony. Jeden z nich pomagał w namierzaniu źródeł dymu, a drugi - latające laboratorium pomiarowe - kierowano nad wskazane kominy, gdzie pobierano i analizowano próbki dymu.
W razie podejrzenia spalania odpadów strażnicy mogli od razu kontrolować palenisko, a w przypadku użytkowania kotła pozaklasowego mogli odroczyć interwencję.
Obowiązująca w woj. śląskim uchwała antysmogowa m.in. dopuściła do użytku kotły grzewcze co najmniej 5. klasy standardu norm emisyjności, wprowadzając terminy wymiany bardziej emisyjnych urządzeń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.