Prace związane z budową szybu Grzegorz w spółce Tauron Wydobycie zostały wznowione wynika z informacji przekazanych przez służby prasowe spółki. Przypomnijmy, że w maju ub.r. ogłoszono, że inwestycja zostanie zatrzymana. Wówczas Grupa Tauron podała także, że odpowiednio ją zabezpieczy. Po kilku miesiącach okazało się, że nadszedł odpowiedni czas na reaktywację projektu.
Uroczyste oddanie terenu pod tę inwestycję miało miejsce we wrześniu 2017 r. Wówczas zapowiadano, że szyb osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r., nikt jednak nie zakładał wówczas zawieszenia realizacji projektu.
- Uruchomiliśmy w styczniu prace przygotowawcze do wznowienia głębienia Szybu Grzegorz. Wznowiony został ruch górniczych wyciągów szybowych. Na teren budowy szybu sukcesywnie dostarczamy materiały i konstrukcje technologiczne, które pozwolą wydrążyć szyb do docelowej głębokości, a tym samym osiągnąć cele stawiane przez Tauron Wydobycie – wyjaśnia Marcin Mieszczak, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, które jest głównym wykonawcą inwestycji.
Szyb Grzegorz był anonsowany jako strategiczna inwestycja spółki. Podkreślano, że jej realizacja pozwoli na skrócenie dróg transportu ludzi i materiałów do miejsc pracy górników, a także podniesie wydajność pracy załogi, poprzez wydłużenie efektywnego czasu jej pracy.
- Budowa nowego szybu oraz uruchomienie eksploatacji w części złoża „Dąb" w oparciu o jego infrastrukturę ma między innymi umożliwić zachowanie stabilnej produkcji węgla dla energetyki w horyzoncie czasowym określonym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych - mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Menedżer dodaje, że na rzecz budowy Szybu Grzegorz prowadzone są równolegle prace w podziemnej części Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie.
- Z istniejących dołowych wyrobisk kopalni drążone są wyrobiska na poziomie 540 m, stanowiące w przyszłości główny poziom wydobywczy. W specjalnym reżimie technologicznym pokonana została już między innymi skomplikowana strefa uskokowa – wyjaśnia prezes Taurona Wydobycie.
Budowa szybu Grzegorz to pierwsza w historii polskiego górnictwa węglowego inwestycja z zastosowaniem tzw. wieży szybowej ostatecznej. Oznacza to, że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia szybu, bez konieczności jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową. W okresie głębienia szybu wysokość wieży wynosi 35 m, a docelowo wieża ma mieć 52 m wysokości. Sam szyb będzie miał średnicę 7,5 m, a jego głębokość wyniesie 870 m.
- Inwestycja w złoże „Dąb", ma zapewnić dedykowane paliwo dla aktywów energetycznych, a w szczególności dla niskoemisyjnego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Na terenie inwestycji wykonano do tej pory infrastrukturę powierzchniową, niezbędną do głębienia szybu i wydrążono ponad 80 m w obudowie ostatecznej. Nieprzerwanie utrzymywany jest płaszcz mrożeniowy zabezpieczający drążenie szybu. Teren budowy pozostaje w gotowości do kontynuowania głębienia szybu – mówi Rafał Pawłowski, kierownik projektu budowy Szybu Grzegorz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.