-My chcemy wiosny! - skandowali w niedzielę 20 marca uczestnicy korowodu, który pół godziny po południu przeszedł dookoła Jeziora Szmaragdowego w Szczecinie. Na koniec nad brzegiem akwenu, będącego okazałą pozostałością po zalanej niemal sto lat temu kopalni wapienia Catharinenhof, podpalono i zatopiono kukłę Marzanny, słowiańskiego symbolu zimy.
Imprezę pod nazwą Jare Gody nad Jeziorem Szmaragdowym 2022 zorganizowało Szczecińskie Stowarzyszenie Przygodowe „Za Horyzont”, będące gospodarzem podziemnej trasy turystycznej w sztolniach i korytarzach wydrążonych nad brzegiem jeziora przy ul. Kopalnianej. Kolorowy korowód, wśród którego uczestników nie brakowało osób przystrojonych w jaskrawych, wiosennych barwach, liczył kilkadziesiąt osób. W przemarszu uczestniczyły głównie rodziny z dziećmi. Obrzędu spalenia i zatopienia Marzanny dokonano na sztucznej plaży poniżej betonowego mostku, po którym w przeszłości kursowały pociągi kopalnianej kolei wąskotorowej.
Odkrywkowa kopalnia Catharinenhof prowadziła wydobycie w latach 1862-1925 w południowej części Szczecina, w dzielnicy Zdroje. Złoże eksploatowano na zboczu wzgórza, wchodzącego w skład Wzgórz Bukowych. Na skutek zaprzestania pompowania i dopływu wody niecka wyrobiska wypełniła się, tworząc Jezioro Szmaragdowe. To jedno z najpopularniejszych pogórniczych pozostałości w mieści, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. Teren objęty jest częściową ochroną, wchodzi w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.